Zieleń Centrum


kliknij aby powiększyć

 

 

"Lato, lato, lato ach to ty..!" To cytat ze znanej piosenki znanego, krakowskiego piosenkarza (a związki między Krakowem a Warszawą są tak silne, co osławione). Przed Centrum kwitną w najlepsze funkie,  hortensje i liliowce. Za niedługo powinny zakwitnąć mieczyki. Funkie w ogóle w tym roku wszędzie wydają się nader dorodne. Bć może ciepła zima przysłużyła się kłączom i łodygom? Tego samego nie da się powiedzieć o malwach, czy łubinie, które całkiem zniknęły i postanowiły w tym roku wcale nie wyrastać. Na tyłach budynku bujnieje ozdobna trawa a prawdziwą królową będzie, na jesieni, dynia. Dynia zajęła całą część, przeznaczoną dla pnączy i dobrze, bo jej żółte kwiaty wabią liczne owady a liście i kwiaty same w sobie stanowią piękną ozdobę. Zieleń, posadzoną przez seniorki w ubiegłym roku możecie podziwiać, przechodząc ulicą Armii Krajowej lub czekając na przystanku autobusowym przy budynku Cemtrum Aktywności "Na Spokojnej".

 

 

Wiosna to czas sadzenia, przesadzania oraz intensywnego wzrostu roślin w domu, ogrodzie, tarasach. Także w pomieszczeniach Centrum przyszła pora na pielęgnacyjne zabiegi kwiatów.

 

Większość zielonych ozdób otrzymaliśmy w darze, kilka przynieśliśmy sami. Nie mogliśmy pozwolić sobie na zakup nowych donic, natomiast wykorzystaliśmy fakt, iż dwie największe otrzymaliśmy... w prezencie, od pani Elżbiety (za co ogromnie w imieniu swoim i roślin dziękujemy!). Dzięki temu, każda przesadzana roślina odstępowała swoją dotychczasową donicę mniejszej i tak udało się zadbać o zmianę podłoża we wszystkich, dostępnych pojemnikach.

 

Na zewnątrz - jeszcze w ubiegłym roku - zainstalowaliśmy niewielki, ekologiczny kompostownik (dziekujemy pani Joli za pojemnik), gdzie wrzucaliśmy skoszoną trawę, resztki roślinne i kawowe fusy oraz herbaciane torebki. Dzięki temu zasililiśmy każdą z naszych roślinek mieszanką odżywczego kompostu. Udało się także umieścić kilka pojemników na tarasie, będącym przełużeniem przestrzeni pracowni plastycznej/sali spotkań. W nich posialiśmy nasiona roślin, zebrane z ubiegłorocznych owocników.

 

Centrum jest więc zielone, powietrze filtrowane i nawilżane, przez naszych zielonych sprzymierzeńców. Czekamy już tylko na powrót zajęć i możliwości spotkań w rekomendowanym, dostępnym zakresie.

Do zobaczenia!

 

 

NIEKTÓRE NASZE ROŚLINY

 

po prawej
po prawej

Syngonium to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
Najlepiej będzie wyglądać w głębi pomieszczenia, ponieważ postawiona na parapecie będzie odwracać górne strony blaszek liściowych w stronę światła (warto przekręcać co jakiś czas doniczkę). Starszą roślinę można prowadzić przy palikach kokosowych
Syngonium uprawiane w pomieszczeniach osiąga do 1,5 m wysokości (rocznie przyrasta około 30 cm i wytwarza 6–7 liści).
Główną ozdobą syngonium są liście: pojedyncze, długoogonkowe, zazwyczaj strzałkowate, o długości do 30 cm. Liście odmian uprawnych mają różne odcienie zieleni, są często jasnozielone i zwykle mają różnego rodzaju jaśniejsze wybarwienia.

 

/źródło: urzadzamy.pl/

 

Pieniążek, czyli pilea peperomiowata, to oryginalna roślina doniczkowa wytwarzająca okrągłe liście osadzone na długich ogonkach. To właśnie od ich kształtu, kwiat ten nazywany jest potocznie pieniążkiem.
Pilea dawniej cieszyła się dużą popularnością jako ozdoba parapetów - można ją było spotkać w szkołach i budynkach użyteczności publicznej (ze względu na łatwość uprawy), później została nieco zapomniana.

Pilea peperomiowata to niewielka roślina doniczkowa osiągająca zwykle do 30 cm wysokości. W dobrych warunkach może wytwarzać liście o średnicy dochodzącej do 10 cm (zwykle są dużo mniejsze). Kwiaty są drobne, niepozorne, zebrane na długich, luźnych pędach kwiatostanowych.
To „wystrzałowa roślina” (uwalnia nasiona gwałtownie i na duże odległości). W uprawie doniczkowej rzadko jednak dochodzi do owocowania.

 

/źródło: murator.pl/

 

po prawej
po prawej

Dracena najczęściej nie ma szczególnie wygórowanych wymagań. Kwiat dobrze czuje się w słonecznym, jasnym stanowisku, jednak niekoniecznie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Pielęgnacja draceny najlepiej udaje się na wschodnich i zachodnich parapetach, na których ma rozproszone światło, a przez część dnia cień.

Dracena lubi mieć wilgotne powietrze, dlatego należy często ją zraszać lub postawić ją w pobliżu nawilżaczy powietrza. Zwłaszcza w okresie zimowym należy bardzo dbać o jej nawilżenie, ponieważ wtedy powietrze jest suche pod wpływem ogrzewania centralnego. Te rośliny doniczkowe są poza tym jednak bardzo wytrzymałe.

Dracena to jedna z roślin w uprawie domowej, która najłatwiej się rozmnaża. Właściwie sprawdzają się wszystkie sadzonki pobrane z rośliny, obojętnie, czy wyłamiesz całą gałązkę, czy przeprowadzisz cięcie i ukorzenisz około 15 cm odcinek pędu.

 

/źródło: fajnyogrod.pl/

 

ROŚLINY NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU

 

Dzięki ofiarności i pracy naszych seniorów oraz pracowników Centrum samodzielnie skopaliśmy, uformowaliśmy, nawieźliśmy teren (przed i wokół budynku), na którym posadziliśmy otrzymane w darze rośliny. Oto pierwsze efekty naszej wspólnej, zeszłorocznej pracy!