Sztuka


ZGODNIE Z SYTUACJĄ ZA OKNEM...:-)

 

SALON POEZJI TEATRU POLSKIEGO

 

TEATR POLSKI - SALON POEZJI ONLINE: Andrzej Seweryn

 

CZYTANIE

przed

SPANIEM

 

W ramach znanej, wartościowej i popularnej kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom możemy sięgnąć po lektury, proponowane i czytane - w serii filmików - przez znanych i lubianych aktorów. Mistrzowskie interpretacji mogą stać się uzupełnieniem naszych własnych, codziennych i miłym pretekstem do sięgania po literaturę z dzieckiem. Na stronie kampanii znajdziemy setki propozycji, spis nowości na rynku literatury dziecięcej, rekomendacje oraz recenzje, kalendarium i wiele innych.

"Czytają swojemu dziecku, mówisz mu więcej, niż myślisz" A. Barciś.

 

/źródło: całapolskaczytadzieciom.pl/

 

TEATR ŻYDOWSKI

W DOMU

 

 

Teatr Żydowski przechodzi do świata on-line i jako pierwszy teatr w Polsce proponuje regularny wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie. W dobie zagrożenia pandemią, teatr nie chce rezygnować z kontaktu z widzami, jednocześnie dbając o przestrzeganie wszelkich zasad pozwalających opanować pandemię Covid-19.

 

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line, zbudowany zarówno ze spektakli na żywo, jak i z bogatego archiwum teatru. W najbliższym czasie zaproponuje widzom spotkania z historią teatru, czytania performatywne na żywo, spektakle archiwalne, a także transmisje spektakli na żywo, w tym premiery – kiedy tylko będzie to bezpieczne. Kanał Teatru w sieci wraz z listą transmisji na żywo TUTAJ.

 

PIOSENKA FRANCUSKA

Orchestre de Dominique Moisan

 

AGNIESZKA STĘPIEŃ

WYSTAWA

 

Z przyjemnością zapraszamy na wirtualną wystawę prac autorstwa Agnieszki Stępień, podopiecznej fundacji Avalon wspierającej osoby z niepełnosprawnościami oraz uczestniczkę warsztatów pracowni plastycznej Centrum Aktywności "Na Spokojnej"

 

W tym miejscu zamieszczamy wyszukane bądź nadesłane do nas przez użytkowników strony materiały z obszaru kultury, sztuki, sztuk plastycznych, muzycznych, wizualnych, poezji oraz teatru.

 

 

Ostatnio koniecznością stało się nagrywanie utworów (muzycznych, literackich, przedstawień i innych) we własnych domach. Nagrywają amatorzy, zawodowcy, soliści, chóry, orkiestry, muzycy, filharmonie, opery, teatry. Zgodnie z tą ogólnoświatową tendencją... nagrywamy i my!!! Zespół Piosenki, który w trakcie swojego istnienia spotkał się z publicznością już kilkanaście razy (a to w zalednie niespełna dwa lata!) prezentując repertuar opracowywany na warsztatach w Centrum, aktualnie odbywa próby online, za pośrednictwem sieci internetowej. Zakładamy, że już niedługo podzielimy się z Państwem efektami naszych wspólnych spotkań a także - w niedalekiej przyszłości - znowu zobaczymy się poprzez widownię przy Spokojnej 2. 

 

 

Orkiestra online #wdomuzagrane - "Co mi Panie dasz" (arr. Adam Sztaba)

 

 

Zespół i przyjaciele Teatru Ateneum w podziękowaniu dla wszystkich zaangażowanych w walkę z wirusem. Kliknij tu: JESZCZE W ZIELONE GRAMY lub obejrzyj poniżej.

/słowa: Wojciech Młynarski, muzyka: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz/ wykonanie: Artur Andrus, Artur Barciś, Brzez Brzezina, Wojciech Brzeziński, Grzegorz Damięcki, Paulina Gałązka, Emilia Komarnicka-Klynstra, Julia Konarska, Tomasz Kozłowicz, Janusz Łagodziński, Mateusz Łapka, Katarzyna Łochowska, Piotr Machalica, Wojtek Michalak, Bartłomiej Nowosielski, Marian Opania, Olga Sarzyńska, Tomasz Schuchardt, Ewa Telega, Krzysztof Tyniec, Katarzyna Ucherska, Magda Umer, Dariusz Wnuk, Wiktor Zborowski, Wojciech Borkowski, Paweł Stankiewicz, Maciej Szczyciński, Piotr Maślanka /dziękujemy Marioli za podesłanie!/

 

 

Utwór "True Colors" (z repertuaru Cyndi Lauper) - w wykonaniu członków angielskiego chóru Camden Voices - każdy śpiewał ze swojego domu w przymusowej izolacji i tak powstało to nagranie:

 

RYSUNEK I MALARSTWO

 

I część prezentacji to zaproszenie do odwiedzenia wirtualnej wystawy wybranych prac powstających w pracowni plastycznej Centrum Aktywności "Na Spokojnej" w trakcie warsztatów z uczestnikami zajęć.

 

MUZYKA KLASYCZNA

 

Filharmonia w twoim domu..? Teraz to absolutnie możliwe dzięki Sinfonietta Cracovia! Sinfonietta Cracovia to krakowska miejska instytucja kultury funkcjonująca jako orkiestra. W 1994 roku przyjęła obecną nazwę, została objęta patronatem Prezydenta Miasta i otrzymała status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przyczyniło się do tego między innymi zaangażowanie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Siedziba orkiestry znajduje się w budynku przy ul. W. Łokietka 14 w Krakowie.

 

 

Wirtualny koncert nr 10

„Cechą człowieka prawdziwie godnego podziwu jest niezłomność w obliczu trudności.”L. van Beethoven Dziś nie lada gratka dla melomanów. VII Symfonia autora powyższego cytatu w wykonaniu Sinfonietty Cracovii prowadzonej przez Jurka Dybała. Wracamy do świętowania 250. rocznicy urodzin mistrza Beethovena.

J. S. Bach - Podwójny Koncert Skrzypcowy d-moll nagrany w domu przez członków jednej z najlepszych orkiestr świata - królewskiej orkiestry Royal Opera House

 

POEZJA

 

Wiersz Wisławy Szymborskiej czytany w słuchowisku "Powtarzalność". Obsada: Irena Jun, Agata Kulesza, Grażyna Barszczewska i Adam Ferency.

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Stankiewicz – Różewicz– Stankiewicz” Jerzy Trela, aktor teatralny i filmowy, dokonał interpretacji wierszy Tadeusza Różewicza. Zdjęcia i montaż: Piotr Bartos

Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej - Ewelina Wyrzykowska, Ewa Nowakowska

„Ja, żołnierz, poeta, czasu kurz”. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (pseud. Jan Bugaj) jest przejmującym świadectwem czasów wojny, w których dorastało tzw. Pokolenie Kolumbów. Utwory poległego w Powstaniu Warszawskim poety wyrażają ich nadzieje, lęki, dylematy, marzenia, zawierają rozważania nad koniecznością dokonywania trudnych wyborów. Baczyński jest także autorem erotyków dedykowanych swojej narzeczonej i późniejszej żonie, Barbarze, oraz poezji pełnej rozważań filozoficznych i religijnych.

Wiersz Leopolda Staffa "Deszcz jesienny" w interpretacji Włodzimierza Nurkowskiego. Film jest częścią projektu "polska-poezja.pl", którego celem jest stworzenie internetowej bazy wierszy najznakomitszych polskich poetów czytanych przez najlepszych polskich aktorów.

 

TEATR

 

Teatr TV - Next - ex 2012 HD - znakomita, świetnie napisana komedia...

Tę historię zna chyba każdy, kto uczęszczał do szkoły: Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku ze znienawidzonym Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną (głównie z uwagi na jej majątek). Świadom swoich braków, Cześnik wzywa na pomoc Papkina, podającego się za pożeracza serc niewieścich i wielkiego bohatera, a w rzeczywistości będącego tchórzem i pyszałkiem. To zresztą nie jedyny wątek dramatu - równie istotna dla intrygi jest również miłość Klary (bratanicy Cześnika) i Wacława (syna Milczka)...

Teatr TV F Durrenmatt Wizyta Starszej Pani 2002

Oszuści (2002r.) Teatr TV - reż. J. Englert

Komedia o o dwóch parach małżeńskich w średnim wieku i ich zakochanych, wchodzących właśnie w dorosłe życie dzieciach. Sztuka Michaela Jacobsa w reżyserii Jana Englerta.

Śledztwo Stanisław Lem Teatr Telewizji TVP 1997

 

DLA DZIECI

 

Film został stworzony przez pracowników i powstał w Pracowni Intermedialnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Studio Accantus - Czas miłości (edycja domowa)

Brzechwa dzieciom. Spektakl zrealizowany przy współpracy Teatru Groteska w Krakowie. Obsada: Jacek Wójcicki (Tomek Drops), Barbara Cieślak, Aldona Jankowska, Danuta Okopska, Jerzy Trela, Leszek Piskorz, Przemysław Branny, Rafał Jędrzejczyk, Artur Dziurman, Krzysztof Grygier, Piotr W. Sitko, Paweł Winsczyk, Stanisław Urbaniak, Aleksander Fabisiak, Jan Polewka i dzieci