Sztuka


WIRTUALNA SCENA

Brawurowa recytacja Bożeny
Jankowskiej-Piskorskiej

 

 

WIRTUALNA SCENA

KONCERT

 

IMIENNIK

Internetowy koncert z piosenkami o imienionach, z imieniem w tytule, przesłaniu lub treści.

Piosenki (mniej) poważne, zabawne, popularne i znane.

Na żywo - choć przez internet.

Specjalnie dla Państwa, w odsłonie na stronie

śpiewający soliści, solistki

i zespół piosenki

Centrum Aktywności "Na Spokojnej"

We wrześniu na stronie internetowej.

ZAPRASZAMY!

 

ŚPIEWA JERZY KOZIELEWICZ

ŚPIEWA MACIEJ BARAŃSKI

ŚPIEWA HENRYK WILCZEK

PREMIERA W PONIEDZIAŁEK 14.09.2020 o 9:15

ŚPIEWA BOŻENA JANKOWSKA-PISKORSKA

 

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym i pandemią wirusa covid-19 zajęcia stacjonarne w Centrum nie mogą się odbywać. Część z nich jest prowadzonych zdalnie. Grupą pracującą intensywnie nad przygotowaniem nowego repertuaru jest Grupa Piosenki, znana publiczności z wielu występów na scenie Centrum przy Spokojnej 2.


W najlepszych czasach widownia, mogąca pomieścić ok. 80 osób, gościła ich niemal setkę — w czasie estradowych pokazów. Soliści postawili opracować piosenki w domach, odbyć próby on-line z trenerem zajęć i wystąpić dla Państwa dzięki wykorzystaniu współczesnych technik oraz Internetu.

 

Koncert jest zaplanowany na początek września — lada moment ukażą się informację, w jaki sposób będzie można w nim uczestniczyć w charakterze widza — na wirtualnej widowni. Dla tych wszystkich, którzy nie posiadają szybkiego łącza, umożliwiającego oglądanie transmisji „na żywo” udostępnimy materiał na stronie. Będzie można obejrzeć go na ekranie telefonu, tabletu, komputera stacjonarnego lub smartfona.

 

Rejestracja trafi także do naszego archiwum i będzie dostępna w tablecie, który jest dostępny w budynku — już po ustaniu pandemii. Wysiłki artystów zasługują na uwagę i uznanie, a także doping. Z niecierpliwością oczekujemy pierwszego występu po tak długim czasie. Informacje niebawem na stronie — w dziale aktualności i na blogu!

 

Zapraszamy.

 

 

 

Pogrzeb wybitnej artystki Ewy Demarczyk odbędzie się 26 sierpnia o godz. 14. Piosenkarka spocznie w alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

 

***

Ewa Maria Demarczyk urodziła się jako córka rzeźbiarza Leonarda Demarczyka i krawcowej Janiny z domu Bańdo.

 

Ukończyła krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Karierę rozpoczęła w 1961 roku w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie o nazwie „Cyrulik”, skąd rok później przeszła do kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Tam nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym.

 

W 1963 roku wystąpiła na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała piosenkę „Karuzela z madonnami” (sł. Miron Białoszewski), „Czarne anioły” (sł. Wiesław Dymny) i „Taki pejzaż” (sł. Andrzej Szmidt). Za swój występ otrzymała nagrodę festiwalu, wzbudzając entuzjazm krytyki i publiczności.

 

Tego samego roku wydany został jej pierwszy singel, zawierający trzy piosenki, którymi triumfowała na festiwalu opolskim. W 1964 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie zdobyła drugą nagrodę za „Grande Valse Brillante” (sł. Julian Tuwim).

 

Duet Demarczyk-Konieczny jest do dziś symbolem współpracy niezwykłej, kongenialnej w budowaniu dzieła muzycznego i kształtowania wyjątkowej relacji kompozytor-wykonawca. Konieczny znalazł w Demarczyk medium idealne. Wokalistka nie tylko doskonale interpretowała pisane przez niego utwory, ale także wydobywała z nich rzeczy ukryte, budowała z nich całkowicie oryginalne kreacje.

 

Po podbiciu Krakowa, Ewa Demarczyk podbiła całą Polskę brawurowym występem na 1. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, śpiewając "Taki Pejzaż" i "Czarne Anioły". W Opolu nie miała sobie równych.

 

W czasie rosnącej popularności big beatu pojawiła się na scenie w repertuarze ambitnym, trudnym i niebanalnym, a jednocześnie - niepokornym, ciemnym, ostrym. Dawała publiczności to, czego polski rock nie będzie jeszcze w stanie dać: artystyczną niezależność, wyrafinowane połączenie szczerej, bezpośredniej emocjonalności i dopracowanego w najdrobniejszych gęstwach artystycznego wyrazu.

 

Występowała także za granicą, m.in. w paryskiej Olympii, dokąd zaprosił ją sam właściciel obiektu, Bruno Coquatrix, oraz w Genewie, z okazji XX-lecia istnienia ONZ.

 

Czarny Anioł odszedł, ale jej piosenki pozostaną z nami na zawsze.

 

Ewa Demarczyk zmarła 14 sierpnia 2020

 

/źródła: culture.pl, wikipedia, piwnicapodbaranami.pl, internet/

 

 

 

KONCERTY CHOPINOWSKIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

20200506-Radek-Zawadzki-Koncert-Chopinowski-Stara-Oranżeria-017
20200506-Radek-Zawadzki-Koncert-Chopinowski-Stara-Oranżeria-017

Koncerty są jedną z najstarszych imprez muzycznych Stolicy i stały się jej kulturalną wizytówką. Swoją popularność zawdzięczają połączeniu wyjątkowej przestrzeni królewskich ogrodów ze świeżością interpretacji w wykonaniu najciekawszych osobowości muzycznych.
Muzyczną jakość gwarantują mieszanka największych sław muzyki klasycznej, oraz młodych, uzdolnionych pianistów rozpoczynających swoją karierę.

 

Po raz pierwszy warszawiacy spotkali się na Koncercie Chopinowskim w roku 1959 r., wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Początkowo sezon koncertowy rozpoczynało wykonanie jednego z koncertów Chopina z towarzyszeniem orkiestry. W latach 70. w godzinach wieczornych organizowano dodatkowe koncerty z muzyką kompozytorów współczesnych Chopinowi. Jeszcze w latach 80. koncert późniejszy (wówczas o godz. 17.00) miał formę słowno-muzyczną, z udziałem znanych aktorów scen warszawskich recytujących poezję romantyczną.

 

Strona koncertów na FB

Strona, na której można obejrzeć transmisję

Kanał Koncertów na YOUTUBE

 

 

Jeżeli jesteś twórczym seniorem lub seniorką, posiadającym czy posiadającą pasje artystyczne, kochasz malarstwo, rysunek, muzykę lub jesteś piszącym autorem czy autorką tekstów, znajdziesz tu przestrzeń dla prezentacji swoich umiejętności oraz talentu.

 

 

Projekt trwa do końca sierpnia 2020, a materiały na niej zgromadzone, będą dostępne jeszcze przez 6 miesięcy po zakończeniu projektu dla wszystkich.

 

Regulamin i pozostałe informacje na stronie www.aiowszem.pl

 

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego — Kultura w sieci.

 

 

ZGODNIE Z SYTUACJĄ ZA OKNEM...:-)

 

SALON POEZJI TEATRU POLSKIEGO

 

TEATR POLSKI - SALON POEZJI ONLINE: Andrzej Seweryn

 

CZYTANIE

przed

SPANIEM

 

W ramach znanej, wartościowej i popularnej kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom możemy sięgnąć po lektury, proponowane i czytane - w serii filmików - przez znanych i lubianych aktorów. Mistrzowskie interpretacji mogą stać się uzupełnieniem naszych własnych, codziennych i miłym pretekstem do sięgania po literaturę z dzieckiem. Na stronie kampanii znajdziemy setki propozycji, spis nowości na rynku literatury dziecięcej, rekomendacje oraz recenzje, kalendarium i wiele innych.

"Czytają swojemu dziecku, mówisz mu więcej, niż myślisz" A. Barciś.

 

/źródło: całapolskaczytadzieciom.pl/

 

TEATR ŻYDOWSKI

W DOMU

 

 

Teatr Żydowski przechodzi do świata on-line i jako pierwszy teatr w Polsce proponuje regularny wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie. W dobie zagrożenia pandemią, teatr nie chce rezygnować z kontaktu z widzami, jednocześnie dbając o przestrzeganie wszelkich zasad pozwalających opanować pandemię Covid-19.

 

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line, zbudowany zarówno ze spektakli na żywo, jak i z bogatego archiwum teatru. W najbliższym czasie zaproponuje widzom spotkania z historią teatru, czytania performatywne na żywo, spektakle archiwalne, a także transmisje spektakli na żywo, w tym premiery – kiedy tylko będzie to bezpieczne. Kanał Teatru w sieci wraz z listą transmisji na żywo TUTAJ.

 

PIOSENKA FRANCUSKA

Orchestre de Dominique Moisan

 

AGNIESZKA STĘPIEŃ

WYSTAWA

 

Z przyjemnością zapraszamy na wirtualną wystawę prac autorstwa Agnieszki Stępień, podopiecznej fundacji Avalon wspierającej osoby z niepełnosprawnościami oraz uczestniczkę warsztatów pracowni plastycznej Centrum Aktywności "Na Spokojnej"

 

W tym miejscu zamieszczamy wyszukane bądź nadesłane do nas przez użytkowników strony materiały z obszaru kultury, sztuki, sztuk plastycznych, muzycznych, wizualnych, poezji oraz teatru.

 

 

Ostatnio koniecznością stało się nagrywanie utworów (muzycznych, literackich, przedstawień i innych) we własnych domach. Nagrywają amatorzy, zawodowcy, soliści, chóry, orkiestry, muzycy, filharmonie, opery, teatry. Zgodnie z tą ogólnoświatową tendencją... nagrywamy i my!!! Zespół Piosenki, który w trakcie swojego istnienia spotkał się z publicznością już kilkanaście razy (a to w zalednie niespełna dwa lata!) prezentując repertuar opracowywany na warsztatach w Centrum, aktualnie odbywa próby online, za pośrednictwem sieci internetowej. Zakładamy, że już niedługo podzielimy się z Państwem efektami naszych wspólnych spotkań a także - w niedalekiej przyszłości - znowu zobaczymy się poprzez widownię przy Spokojnej 2. 

 

 

Orkiestra online #wdomuzagrane - "Co mi Panie dasz" (arr. Adam Sztaba)

 

 

Zespół i przyjaciele Teatru Ateneum w podziękowaniu dla wszystkich zaangażowanych w walkę z wirusem. Kliknij tu: JESZCZE W ZIELONE GRAMY lub obejrzyj poniżej.

/słowa: Wojciech Młynarski, muzyka: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz/ wykonanie: Artur Andrus, Artur Barciś, Brzez Brzezina, Wojciech Brzeziński, Grzegorz Damięcki, Paulina Gałązka, Emilia Komarnicka-Klynstra, Julia Konarska, Tomasz Kozłowicz, Janusz Łagodziński, Mateusz Łapka, Katarzyna Łochowska, Piotr Machalica, Wojtek Michalak, Bartłomiej Nowosielski, Marian Opania, Olga Sarzyńska, Tomasz Schuchardt, Ewa Telega, Krzysztof Tyniec, Katarzyna Ucherska, Magda Umer, Dariusz Wnuk, Wiktor Zborowski, Wojciech Borkowski, Paweł Stankiewicz, Maciej Szczyciński, Piotr Maślanka /dziękujemy Marioli za podesłanie!/

 

 

Utwór "True Colors" (z repertuaru Cyndi Lauper) - w wykonaniu członków angielskiego chóru Camden Voices - każdy śpiewał ze swojego domu w przymusowej izolacji i tak powstało to nagranie:

 

RYSUNEK I MALARSTWO

 

I część prezentacji to zaproszenie do odwiedzenia wirtualnej wystawy wybranych prac powstających w pracowni plastycznej Centrum Aktywności "Na Spokojnej" w trakcie warsztatów z uczestnikami zajęć.

 

MUZYKA KLASYCZNA

 

Filharmonia w twoim domu..? Teraz to absolutnie możliwe dzięki Sinfonietta Cracovia! Sinfonietta Cracovia to krakowska miejska instytucja kultury funkcjonująca jako orkiestra. W 1994 roku przyjęła obecną nazwę, została objęta patronatem Prezydenta Miasta i otrzymała status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przyczyniło się do tego między innymi zaangażowanie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Siedziba orkiestry znajduje się w budynku przy ul. W. Łokietka 14 w Krakowie.

 

 

Wirtualny koncert nr 10

„Cechą człowieka prawdziwie godnego podziwu jest niezłomność w obliczu trudności.”L. van Beethoven Dziś nie lada gratka dla melomanów. VII Symfonia autora powyższego cytatu w wykonaniu Sinfonietty Cracovii prowadzonej przez Jurka Dybała. Wracamy do świętowania 250. rocznicy urodzin mistrza Beethovena.

J. S. Bach - Podwójny Koncert Skrzypcowy d-moll nagrany w domu przez członków jednej z najlepszych orkiestr świata - królewskiej orkiestry Royal Opera House

 

POEZJA

 

Wiersz Wisławy Szymborskiej czytany w słuchowisku "Powtarzalność". Obsada: Irena Jun, Agata Kulesza, Grażyna Barszczewska i Adam Ferency.

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Stankiewicz – Różewicz– Stankiewicz” Jerzy Trela, aktor teatralny i filmowy, dokonał interpretacji wierszy Tadeusza Różewicza. Zdjęcia i montaż: Piotr Bartos

Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej - Ewelina Wyrzykowska, Ewa Nowakowska

„Ja, żołnierz, poeta, czasu kurz”. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (pseud. Jan Bugaj) jest przejmującym świadectwem czasów wojny, w których dorastało tzw. Pokolenie Kolumbów. Utwory poległego w Powstaniu Warszawskim poety wyrażają ich nadzieje, lęki, dylematy, marzenia, zawierają rozważania nad koniecznością dokonywania trudnych wyborów. Baczyński jest także autorem erotyków dedykowanych swojej narzeczonej i późniejszej żonie, Barbarze, oraz poezji pełnej rozważań filozoficznych i religijnych.

Wiersz Leopolda Staffa "Deszcz jesienny" w interpretacji Włodzimierza Nurkowskiego. Film jest częścią projektu "polska-poezja.pl", którego celem jest stworzenie internetowej bazy wierszy najznakomitszych polskich poetów czytanych przez najlepszych polskich aktorów.

 

TEATR

 

Teatr TV - Next - ex 2012 HD - znakomita, świetnie napisana komedia...

Tę historię zna chyba każdy, kto uczęszczał do szkoły: Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku ze znienawidzonym Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną (głównie z uwagi na jej majątek). Świadom swoich braków, Cześnik wzywa na pomoc Papkina, podającego się za pożeracza serc niewieścich i wielkiego bohatera, a w rzeczywistości będącego tchórzem i pyszałkiem. To zresztą nie jedyny wątek dramatu - równie istotna dla intrygi jest również miłość Klary (bratanicy Cześnika) i Wacława (syna Milczka)...

Teatr TV F Durrenmatt Wizyta Starszej Pani 2002

Oszuści (2002r.) Teatr TV - reż. J. Englert

Komedia o o dwóch parach małżeńskich w średnim wieku i ich zakochanych, wchodzących właśnie w dorosłe życie dzieciach. Sztuka Michaela Jacobsa w reżyserii Jana Englerta.

Śledztwo Stanisław Lem Teatr Telewizji TVP 1997

 

DLA DZIECI

 

Film został stworzony przez pracowników i powstał w Pracowni Intermedialnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Studio Accantus - Czas miłości (edycja domowa)

Brzechwa dzieciom. Spektakl zrealizowany przy współpracy Teatru Groteska w Krakowie. Obsada: Jacek Wójcicki (Tomek Drops), Barbara Cieślak, Aldona Jankowska, Danuta Okopska, Jerzy Trela, Leszek Piskorz, Przemysław Branny, Rafał Jędrzejczyk, Artur Dziurman, Krzysztof Grygier, Piotr W. Sitko, Paweł Winsczyk, Stanisław Urbaniak, Aleksander Fabisiak, Jan Polewka i dzieci