PROJEKT


OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Spektakl Słowno-Muzyczny Poświęcony Życiu Kulturalnemu Okupowanej Polski w Latach 1939-1945. Projekt finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Stowarzyszenie Strefa Wsparcia.

Informacje organizacyjne:

 

DATA REALIZACJI

06.10.2019-31.12.2019

 

Do udziału w Projekcie zapraszamy zwłaszcza seniorów - osoby po 60 roku życia i znacznie starsze, pamiętające początek okupacji niemieckiej i lata wojny 1939 - 1945.

 

 

 

 

W procesie realizacji Projektu:

 

  • przeprowadzimy spotkanie rekrutacyjne dla osób chętnych statystować w sesjach zdjęciowych i zdjęciach filmowych
  • przeprowadzimy casting dla aktorów i solistów zainteresowanych pracą sceniczną (udział w występie finałowym)
  • zrealizujemy sesje zdjęciową oraz filmową w wyznaczonych terminach i miejscu
  • wysłuchamy przywołań bezpośrednich świadków historii oraz ciekawostek ocalonych z opowieści rodzinnego domu
  • zarejestrujemy wybrane fragmenty wspomnień uczestników Projektu
  • dokonamy wyboru repertuaru z przywoływanej epoki
  • odbędziemy próby sceniczne, aktorskie i muzyczne z wykonawcami spektaklu końcowego Projektu
  • zmontujemy multimedialny materiał projekcji finałowej
  • zagramy i zarejestrujemy publiczny pokaz opracowanego materiału z udziałem zgromadzonej widowni
  • podzielimy się dokumentacją ze wszystkich etapów pracy w nadziei... na kolejne spotkanie w przyszłości!

 

Projekt ma charakter sceniczny - jego zwieńczeniem, prócz intensywnej pracy warsztatowej z wieloma różnymi grupami uczestników, jest pokaz finałowy z udziałem solistów dla zgromadzonej widowni.

 

Kolejne etapy i efekty pracy zespołu możecie śledzić państwo i obserwować poniżej. ZAPRASZAMY!

 

 

ETAPY REALIZACJI

 

6.10.2019

Epoka Dwudziestolecia Międzywojennego to okres intensywnego rozwoju technicznego w dziedzinie fotografii, filmu, kinematografii, radia i pozostałych technologii (motoryzacja, awiacja, nagrania dźwiękowe, architektura). Kwitnie kulturalne życie wielkich stolic a dzięki prasie, kinu i radio informacja, szybciej, niż kiedykolwiek, obiega cywilizowany świat z nieznaną dotąd prędkością! Obok obrazów kina niemego pojawiają się pierwsze obrazy dźwiękowe a występujący w nich aktorzy zyskują niespotykaną dotychczas sławę, rozpoznawalność i popularność - w kraju i... za granicą. Choć czarno-biała, fotografia utrwala niepowtarzalny obraz i klimat tamtych czasów w kształcie zachowanym do dziś.

Pierwsze spotkania organizacyjne i pierwsze...przymiarki kostiumów

09.10.2019
Już po pierwszych spotkaniach, na które - łącznie - przybyło kilkadziesiąt chętnych i gotowych do działania osób zrozumieliśmy, że mamy do czynienia z niezwykłą grupą wyjątkowych ludzi; pełnych pasji i radości życia, skorych do wspólnej przygody. Role zostały przydzielone. Uczestnicy wybrali obszar, w którym najchętniej zrealizują swój udział w powierzonych zadaniach. Po pierwszych rozmowach, dyskusji a także pracy warsztatowej rozpoczęły się sesje zdjęciowe. Początkowo zdjęcia próbne w zgromadzonych dzięki zaangażowaniu wszystkich kostiumach realizowaliśmy we wnętrzach Centrum Aktywności "Na Spokojnej" Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła m. stołecznego Warszawy przy ul. Spokojnej 2.

Korekta zdjęć i wizualna podróż do epoki Międzywojnia

12.10.2019

Ośmieleni sukcesem podjęliśmy kolejną, owocną współpracę z wyjątkowo gościnnym Domem Restauracyjnym "U Dziadka" w pobliskim Sulejówku. To wnętrze pełne pamiątek, stylowych mebli, niemal pachnące retro - epoką a także sięgającą nieco dalej atmosferą szlacheckiego dworku. Właścicielom serdecznie dziękujemy za udostępnienie wnętrz a uczestnikom tej sesji - tym razem na planie filmowym - gratulujemy efektów pracy!

Kliknij aby powiększyć i przeglądać

17.10.2019

Film to niezwykle ważne medium i często jedyne, istniejące (prócz ulotnych wspomnień), namacalne świadectwo czasów stanowiących oś naszych zainteresowań. Przeglądanie dostępnych, archiwalnych materiałów, fragmentów filmów i dokumentalnych zapisów filmowych pozwoliło nam przenieść się do czasów, o których - w artystycznej formie - chcemy opowiedzieć publiczności. W trakcie sesji uruchomione zostały wspomnienia samych jej bohaterów. Bezcenne fragmenty wybranych wypowiedzi znajdziecie państwo w obrazie finałowej projekcji.