Kurs rysunku


PERSPEKTYWA

Zapraszamy wszystkich dotychczasowych uczestników naszych zajęć a także osoby, które po prostu lubią i chcą rysować do wspólnej pracy nad elementami sztuki rysunku oraz malarstwa.

 

 

DLA KOGO

 

Kurs jest dedykowany początkującym. Dla osób z podstawową wiedzą w przedmiocie może stanowić powtórkę materiału i inspirację do własnych poszukiwań. Wszystkich zachęcamy do samodzielnej twóczości a także do wspólnego rysowania z domownikami.

 

ODCINKI:

 

Pierwszy odcinek poświęcony jest zagadnieniu kompozycji w obrazie. Każdy kolejny poruszać będzie zagadnienia związane z tworzeniem obrazy/rysunku oraz pokrewne.

 

NARZĘDZIA:

 

Potrzebować będziemy podstawowych narzędzi, które zazwyczaj każdy z nas posiada w domu; kartki papieru (może to być szary papier pakowy, tekturka, kartka ksero, z bloku rysunkowego i każda inna, niezarysowana powierzchnia), ołówka (węgla, rysika, kredki) i przedmiotów codziennego użytku (szklanka, kubek, talerzyk itp.) oraz kilku owoców czy warzyw. Ćwiczenie pokazuje zasady komponowania płaszczyzny obrazu natomiast zachęcamy do samodzielnego ustawiania martwej natury i obserwacji w trakcie przenoszenia na papier. Można również, dla ćwiczenia, odtworzyć przykładową kompozycję, pokazaną w filmie.

 

UWAGI TECHNICZNE:

 

Aby zatrzymać film, wciśnij PAUZĘ w lewym dolnym rogu okna filmu lub naciśnij klawisz SPACJA (najdłuższy klawisz umieszczony centralnie pod klawiaturą alfabetyczną) na komputerze (laptopie). Aby ponownie odtworzyć film w miejscu zatrzymania należy znowu naciśnąć klawisz SPACJI czy uruchomić go kursorem myszy. Film posiada napisy w języku polskim. 

 

Chętnie obejrzymy powstałe w trakcie zajęć online prace! zdjęcia obrazów, szkiców i rysunków można nadsyłać na adres: naspokojnej@interia.pl

 

POZDRAWIAMY!

 

 

 

KOMPOZYCJA

 

KOMPOZYCJA LINEARNA

 

A. Stępień KOMPOZYCJA LINEARNA "Pejzaż"
A. Stępień KOMPOZYCJA LINEARNA "Pejzaż"

Jak stworzyć dekoracyjną, barwną kompozycję linearną na płótnie, kartonie czy innej powierzchni obrazu? To dość łatwe. Na początek dobierzmy odpowiedni format obrazu. Zastanówmy się, czy ma to być kształt kwadratu, prostokąta lub po porostu sięgnijmy po materiał, jaki akurat mamy pod ręką (kartka papieru, blok rysunkowy, gotowe podobrazie).


Wybierzmy technikę pracy. To, jaką technikę wybierzemy determinuje już na wstępie możliwości wyrazu i wpływa na efekt końcowy – o wiele trudniej będzie wykonać ogromną kompozycję przy użyciu małego pędzelka czy techniki wydzierania a o wiele więcej możliwości stwarza technika kolażu, pozwalająca łączyć wiele różnych materiałów ze sobą na jednej przestrzeni plastycznej.


Zacznijmy od czegoś prostego. Nie musimy posiadać drogich farb, wyszukanych, profesjonalnych narzędzi czy szerokiej palety kolorystycznej kredek. Wystarczy roztwór kawy, zwykły flamaster – taki, jakiego używa się do „kolorowanek” czy zakreślania tekstu lub resztka lakieru do paznokci.

 

Zaczynamy od wyboru elementu wiodącego – motywu, którym będziemy się posługiwać. Już na wstępie warto zastanowić się, czy nasza kompozycja będzie linearna – stworzona z powtarzających się motywów ułożonych na podobieństwo egipskich hieroglifów czy zbliżonych do układu tekstu w książce, organiczna – przedstawiająca motywy wzięte z natury (trawy, rośliny, chmury, owoce itp.), przedstawiająca czy nieprzedstawiająca (kształty wymyślone, nieistniejące w naturze).


Aby ułatwić ćwiczenie, wybierzmy jeden motyw – np.: rytm różnych liści.


W kompozycji prezentowanej powyżej autorstwa pani Agnieszki Stępień,  która na co dzień interesuje się sztuką i zajmuje się nią amatorsko, widać wykorzystany motyw organiczny. Dodatkowo mamy tu do czynienia z techniką malarską, polegającą na wykorzystaniu elementów natury jako swoistego stempla.


Wybrane przedmioty pokrywamy dowolną farbą (wodną, olejną lub barwnikiem) i odbijamy na kartonie czy płótnie. Tworzymy strukturę, zbliżoną do pracy malarskiej z natury, przypominającą pejzaż. Dzięki wykorzystaniu różnych barw kompozycja staje się niezwykle dekoracyjna a rytm liści tworzy gęstą, graficzną sieć.


Prezentowany obraz ma format 100x70, jest oprawiony w antyramę i stanowi piękną dekorację naszych wnętrz.