BLOG


19.01.2021

ZDROWIE

Dzisiaj kilka słów o Głównym Inspektoracie Sanitarnym oraz o tym, czego dowiemy się, odwiedzając regularnie strony GIS na stronie obywatel.gov.pl

Z wielu informacji skorzystamy w praktyce na co dzień, najpierw jednak kilka podstawowych wiadomości.

 

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) to centralny urząd administracji rządowej z siedzibą w Warszawie, funkcjonujący od 1 stycznia 2000. Urzędem kieruje powoływany przez premiera na wniosek ministra zdrowia Główny Inspektor Sanitarny. Siedziba GIS znajduje się przy ul. Targowej 65 w Warszawie.

 

„Nadzorujemy i kreujemy działania mające na celu dobro i zdrowie publiczne obywateli. Naszym zadaniem jest minimalizowanie skutków zdarzeń niekorzystnie wpływających na życie Polaków – informujemy, aktywizujemy i edukujemy".

 

To tyle w kwestii formalnej i prawnej, a w praktyce?

 

Warto zaglądać regularnie na stronę, gdzie regularnie są publikowane informacje o bieżących zagrożeniach oraz OSTRZEŻENIA.

 

Tutaj dowiemy się, jakie partie żywności, konkretne produkty, wyroby medyczne czy suplementy są objęte ostrzeżeniami.

Znajdziemy numer kwestionowanych serii, nazwy producentów i zdjęcia towarów, co do których istnieją uzasadnione podejrzenie o niespełnianie norm zdrowotnych.

 

Komunikaty mają formę ostrzeżeń publicznych — po kliknięciu strona przeniesie nas do szczegółowego opisu zagrożenia.

 

Ponadto bieżące informacje oraz wpisy znajdziemy na portalach społecznościowych FACEBOOK i TWITTER.

 

W trosce o swoje zdrowie nie tylko w trudnym okresie pandemii koronawirusa COVID-19 na pewno warto zwracać uwagę na to, co kupujemy i jemy, w postaci żywności czy suplementów.

 

Dużo zdrowia!

 

 

18.01.2021

BLUE MONDAY

Dziś jest "Niebieski Poniedziałek" - z angielskiego BLUE MONDAY (Smutny, przygnębiający poniedziałek). To podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. Chociaż nie każdy poniedziałek zaczyna się rewelacyjnie, to na przekór temu można spróbować obchodzić Blue Monday z uśmiechem - a na pewno z przymrużeniem oka!

15.01.2021

E-REJESTRACJA

Jeśli masz 80 lat lub więcej, nie masz Internetowego Konta Pacjenta i nie korzystasz z Profilu Zaufanego w Internecie - zadzwoń już dziś pod numer 989 i zarejestruj się na szczepienia przeciw COVID-19.

14.01.2021

NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Uporządkujmy informacje na temat dobrowolnych szczepień przeciw COVID-19. Od jutra, czyli od 15 stycznia — każdy może ZGŁOSIĆ chęć szczepienia przeciw COVID-19 - dostaniesz maila informacyjnego w chwili, gdy tylko ruszy Twoja grupa!

13.01.2021

E-SKIEROWANIE

Od 8 stycznia 2021 r. WSZYSTKIE SKIEROWANIA są wystawiane w postaci elektronicznej!

12.01.2021

DZIŚ NIETYPOWE ŚWIĘTO

Dziś jest Dzień Całowania Złotowłosych zapoczątkowany w 2009 roku przez Kanadyjczyka, Dereka Forgie w odpowiedzi na przeprowadzoną na facebooku niemiłą złotowłosym kampanię.

11.01.2021

WARSZAWSKIE ZOO

Niewiele jest miejsc, które w obowiązującym reżimie sanitarnym i przy licznych ograniczeniach możemy bezpiecznie odwiedzać w krótkie, zimowe dni. Jednym z nich jest warszawskie ZOO, o którym piszemy poniżej, korzystając z informacji zamieszczonych m.in. na stronach placówki.

08.01.2021

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

07.01.2021

PRZEWODNIK PO ZASOBACH STRONY

Szanowni Państwo! W oczekiwaniu na nową pulę zajęć z oferty na 2021 rok zapraszamy gorąco do przeglądania zasobów, zgromadzonych i udostępnionych na stronie w trakcie trwającej pandemii wirusa covid-19.

05.01.2021

W Nowym Roku, do czasu wprowadzenia innych, odgórnych regulacji i zaleceń Centrum Aktywności „Na Spokojnej” prowadzi zajęcia w systemie zdalnym i on-line. Zajęcia gimnastyk i j. angielskiego powinny wrócić w drugiej połowie stycznia — dotychczasowi uczestnicy tych zajęć otrzymają powiadomienie na podany adres e-mail. Nowi uczestnicy, zainteresowani wybranymi zajęciami mogą zgłaszać się na dotychczasowych zasadach.

04.01.2021

Dzień dobry, dzisiaj 4 stycznia 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą: Aniela, Benedykta, Dafroza, Dobromir, Doroteusz, Elżbieta, Eugeniusz, Fereol, Grzegorz, Krystiana, Marcjan, Roger, Rygobert, Suligost, Tytus.

21.12.2020

ŚWIĄTECZNIE

Szanowni Państwo, korzystając z okazji, jaką są zbliżające się Święta Bożego narodzenia, a także koniec starego i początek nowego roku, przygotowaliśmy dwie niespodzianki! Zespół piosenki, w karkołomnym wyzwaniu, jakim jest śpiewanie do słuchawki telefonu - każdy w zaciszu swojego domu - nagrał wspólną kolędę.

18.12.2020

POGODA NA ŚWIĘTA

Jak czytamy na portalu pogodainfo "niestety najnowsze doniesienia synoptyków nie napawają optymizmem i nadzieją na białe, śnieżne święta. Jak dotąd do czynienia mieliśmy z gwałtownymi zmianami pogodowymi. Po upalnym lecie i złotej, polskiej jesieni przyszedł czas zimy. Niestety w tym roku zima podobnie do ubiegłego roku, będzie przypominała jesień..

17.12.2020

Aktualności

17 grudnia jest 351 (w latach przestępnych 352) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 14 dni.

16.12.2020

TRANSMISJA WARSZTATÓW śWIĄTECZNYCH

Szanowni Państwo, zgodnie z zapowiedzią jutro — we czwartek 17 grudnia o godzinie 12.00 rozpocznie się transmisja z warsztatów świątecznych, skierowanych do wszystkich chętnych uczestników zajęć w Centrum Aktywności „Na Spokojnej". Aby oglądać obraz transmisji i słyszeć, co dzieje się na ekranie wystarczy po prostu wejść TUTAJ i kliknąć czerwoną strzałkę widoczną na środku obrazu.

15.12.2020

PRZEPIS

Jeszcze przed Świętami pan Maciej zaprasza do skorzystania ze swojego przepisu na pyszne rogaliki! Zachęcamy do wspólnego gotowania i dzielenia się zdjęciami a także własnymi patentami na kulinarne pyszności!

14.12.2020

INFORMACYJNIE

Święta za pasem — zajęcia zdalne w Centrum kończą się 21 grudnia — linki dostaniecie Państwo tak, by otrzymać komplet materiałów do ćwiczeń i odtworzyć je w okresie świątecznym w dogodnym momencie. Potem krótka, świąteczna przerwa i od Nowego Roku, w zależności od ogólnej sytuacji i szczegółowych wytycznych, nowy plan zajęć i nowa energia. Na Blogu krótka przerwa od 22.12 do Nowego Roku, ale do najbliższego poniedziałku „widzimy się” regularnie. Wszystkiego dobrego!

11.12.2020

POEZJA

Przed weekendem zapraszamy na kolejne z serii spotkań na Blogu: w telefonicznej rozmowie łączymy się z p. Barbarą Sielużycką. Specjalnie dla wszystkich wiersz Wisławy Szymborskiej "Sto pociech" - udanego i spokojnego weekendu!

10.12.2020

Apetyt rośnie w miarę jedzenia — kto nie zna popularnego przysłowia? Przytaczamy je tutaj w kontekście miłej niespodzianki, jaką przygotował pan Maciej Barański.

09.12.2020

W niedzielę 13 grudnia zakupy można będzie robić we wszystkich sklepach, które czynne są także w dni powszednie. Obowiązują jedynie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, wprowadzone tzw. ustawami covidowymi.

08.12.2020

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

 Zapraszam do spędzenia czasu w formie możliwych do przeprowadzenia świątecznych warsztatów online D.I.Y. „zrób to sam/a".

07.12.2020

POCZTA PRZEZ INTERNET

W dobie ograniczeń, okresie przedświątecznym i rozwoju technologii warto wiedzieć, że Poczta już w roku 2012 wprowadziła platformę cyfrową do obsługi naszych codziennych zleceń przez internet. I tak za pośrednictwem platformy ENVELO możemy - bez wychodzenia z domu - kupić znaczek, wypełnić pocztowe druki, a nawet wysłać tradycyjną, świąteczną kartkę pocztową do bliskich!

04.12.2020

Trwają zapisy na warsztaty świąteczne ZRÓB TO SAM(a)! Dołącz do grupy i sledź informacje na stronie - zapraszamy!

03.12.2020

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Szanowni Państwo, którzy otrzymujecie linki z materiałami do ćwiczeń i zajęciami online! Nie zawsze wiadomość trafia do folderu głównego i to zależy od konfiguracji Państwa skrzynki, nie możemy na to wpłynąć ani sprawdzić. Sami Państwo możecie przejrzeć inne foldery niż główny.

02.12.2020

EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU

Co roku, w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Tempo wzrostu zachorowań na autyzm jest zastraszające, dlatego niezwykle ważne jest uświadamianie wagi problemu.

01.12.2020

DO POSŁUCHANIA

Nagrań, dokonanych na łączach telefonicznych - w wykonaniu uzdolnionych solistek i solistów Grupy Piosenki - można posłuchać TUTAJ oraz na dole wpisu, zapraszamy:

30.11.2020

ZAPROSZENIE

Szanowni Państwo, dzisiaj ostatni dzień listopada — zwłaszcza wszystkim Andrzejom i Fryderykom składamy najlepsze życzenia imieninowe! Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy także na mini koncert Grupy Piosenki. Już jutro zaśpiewamy, nie tylko solenizantom czy jubilatom, kilka pięknych piosenek łącząc się z Państwem przez... telefon.

27.11.2020

PODSUMOWANIE I ZAPOWIEDZI

Przed nami ostatni weekend listopada, a następnie grudzień, wraz ze świątecznym okresem w jego drugiej połowie. W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń, ogłoszenia i stan wiedzy na temat wirusa covid-19, prócz stałych zajęć, odbywających się obecnie zdalnie (za pośrednictwem internetu i współczesnych technologii informatycznych), zaproponujemy Państwu jeszcze kilka, dodatkowych aktywności.

26.11.2020

Aktualności

Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard oraz Alipiusz, Ammonia, Ammoniusz, Delfin, Dobiemiest, Faust, Hezychiusz, Jan, Kajetana, Konrada, Lechosław, Lechosława, Marceli, Nikon, Pachomiusz, Piotr, Stylian, Sylwester, Sylwestra, Syrycjusz, Teodor; wszystkiego najlepszego!

25.11.2020

W ramach (TELE)Spotkania na Blogu pani Barbara Sielużycka czyta dla Państwa wiersz Wisławy Szymborskiej - zapraszamy!

24.11.2020

POKOLENIA

Warszawski Miesięcznik Seniorów #POKOLENIA to bezpłatny, drukowany kolorowy miesięcznik, który kierowany jest do dojrzałych mieszkańców Warszawy. #POKOLENIA poruszają istotne dla seniorów tematy z różnych dziedzin – od prawa, ekonomii i polityki społecznej, przez informacje o aktualnej ofercie usług i wydarzeń dla seniorów odbywających się w Warszawie, po treści poradnikowe i lifestylowe.

23.11.2020

OSTATNIA SZANSA NA NAJWYŻSZE DOFINANSOWANIE

Największy problem z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce występuje w przypadku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego PM10, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jak również drobniejszej frakcji pyłu, PM 2,5, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 2,5 mikrometra. W odniesieniu do tych zanieczyszczeń Polska przoduje w rankingach porównujących stężenia w poszczególnych krajach, a normy określone prawem unijnym i polskim są przekraczane w licznych polskich miejscowościach. Często są to przekroczenia kilku a nawet kilkunastokrotne...

20.11.2020

SPOTKANIA NA BLOGU

Dzisiaj, specjalnie dla wszystkich Państwa, Bożena Jankowska-Piskorska recytuje fragment poematu Juliana Tuwima KWIATY POLSKIE w ramach Spotkań na Blogu Centrum Aktywności "Na Spokojnej":

19.11.2020

POCZTA E-MAIL

Szanowni Państwo otrzymujący od Centrum linki do materiałów i cyklicznych zajęć! Ponieważ zmienił się adres, z którego wychodzą wiadomości, sprawdźcie, proszę, czy poczta od aktualnego nadawcy nie trafia do folderu SPAM. Zajrzyjcie do niego i — jeśli znajdziecie tam wiadomość z linkiem — dodajcie nadawcę do tak zwanej białej listy. Od tej pory mejle będą trafiały do głównego folderu poczty przychodzącej. Jeśli ktoś nie otrzymał ostatnio linka do zajęć, prosimy w pierwszej kolejności sprawdzić pozostałe foldery odbiorcze lub napisać do nas wiadomość. Pozdrawiamy serdecznie!

18.11.2020

E-ZAJĘCIA, INSTRUKCJE

Osoby, które dołączyły do zajęć on-line i są odbiorcami rejestrowanych i realizowanych w ramach tych spotkań materiałów, otrzymują od nas link do nagrania — pocztą e-mail. Po kliknięciu linka zostają przeniesione bezpośrednio do materiału, który mogą odtworzyć. Ważna uwaga — wobec pytań, które otrzymujemy od Państwa! Link możecie otworzyć na dowolnym urządzeniu, które może łączyć się z internetem (domowa sieć Wi-Fi, kablem, sieć komórkowa, światłowód itp.)! Może to być telefon, tablet, telewizor z funkcją SMART, smartfon czy komputer stacjonarny. Wystarczy zalogować się do swojej poczty na tym właśnie urządzeniu i w nim otworzyć nagranie. Można skopiować link i przesłać go na telefon jako SMS czy e-mail. Można wpisać przesłany ciąg liter i cyfr (link) w wyszukiwarce urządzenia, które ma dostęp do sieci. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by nie pominąć żadnego znaku. Mamy nadzieję, że ta informacja okazała się przydatna! Wszystkiego dobrego!

17.11.2020

POEZJA

Barbara Sielużycka czyta wiersz Wisławy Szymborskiej "NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ" - jako remedium na teraźniejszość i dla przyjemności - w rozmowie telefonicznej, w ramach spotkań na BLOGU Centrum Aktywności "Na Spokojnej"

16.11.2020

WOLONTARIAT

Z inicjatywy młodzieży licealnej, pod koniec października, w liceum w Wesołej ruszyła akcja pomagania Seniorom i osobom w kwarantannie.

13.11.2020

14 listopada - Ogólnopolski Dzień Seniora

Polki i Polacy żyją coraz dłużej i liczba osób w starszym wieku znacząco się zwiększa. Z jednej strony stwarza to szansę na dłuższe cieszenie się życiem i korzystanie z potencjału, jaki niesie starszy wiek, z drugiej obliguje instytucje państwowe do podjęcia wyzwań i problemów, z którymi mierzą się osoby starsze.

12.11.2020

PRZYDATNE

Afisz z okazji odzyskania Niepodległości  - Archiwum Państwowe w Poznaniu
Afisz z okazji odzyskania Niepodległości - Archiwum Państwowe w Poznaniu
11.11.2020

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

09.11.2020

WSPARCIE SENIORA

Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt ze specjalną, bezpłatną infolinią dla seniorów – 22 505 11 11.

06.11.2020

ZAPOWIEDŹ

W związku z ograniczeniami, obowiązującymi od jutra (płena lista TUTAJ) utrudnienia spotkamy w galeriach handlowych i w trakcie codziennych zakupów. Mając na uwadze wyzwania, jakie stawia przed wszystkimi trudna codzienność opracowujemy mały przewodnik po zakupach w sieci. Czym są zakupy w sklepie internetowym, czy są bezpieczne? Jak zrobić zakupy nie wychodząc z domu, jak skorzystać z paczkomatu i jak za nie zapłacić. W krótkim materiale postaramy się zebrać podstawowe informacje o e-zakupach. W instrukcji krok po kroku pokażemy, jak kupować w sieci. Udanego, spokojnego weekendu, dużo zdrowia i do zobaczenia (na Blogu)!

05.11.2020

ZAJĘCIA

Na naszym kanale YT pojawiła się już kolejna seria zajęć, do których ich uczestnicy otrzymali linki drogą elektroniczną. Tylko wtedy możliwe jest obejrzenie materiału, przypominamy. Aktualnie transferujemy dla Państwa wprowadzenie do internetowych zajęć malarstwa. Kto z chętnych nie wysłał jeszcze swojego adresu e-mail, prosimy o kontakt. Podobnie, jak w przypadku pozostałych zajęć, link jest aktywny 6 dni. W tym czasie można obejrzeć materiały i ćwiczyć wraz z prowadzącymi. Po tym czasie link jest zastępowany kolejną lekcją. Informacje o aktualnie realizowanych zajęciach zdalnych i on-line są aktualizowane w zakładkach na stronie. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa, do usłyszenia!

04.11.2020

PRZEWODNIK

Zapraszamy do korzystania z filmowego przewodnika po obsłudze internetu. Pierwszy, pilotażowy odcinek dotyczy nawigacji - czyli poruszania się po stronie www - na przykładzie witryny Centrum. Aby otrzymywać materiały regularnie, zapraszamy do zapisów na zajęcia komputerowe w tej formie. Film do obejrzenia poniżej:

03.11.2020

ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Szanowni Państwo,
Informujemy, że m.st Warszawa realizuje Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2019-2020” finansowany ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego oraz ze środków m.st. Warszawy.

02.11.2020

Aktualności

Po sobotnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zdecydowano, że rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych wejdzie w życie od wtorku.  Jak podkreślono: "rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe". Regulacja będzie obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

30.10.2020

FORMULARZ KONTAKTOWY

Szanowni Państwo, aby jeszcze bardziej usprawnić przepływ informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum za pośrednictwem formularza, który znajduje się w zakładce KONTAKT. Klauzulę informacyjną o ochronie danych osobowych znajdziecie Państwo TUTAJ. Aby wysłać wiadomość, wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść swojej wiadomości. Nie trzeba być zalogowanym do własnej skrzynki aby napisać i wysłać zapytanie. Oczywiście wszystkie wcześniejsze formy kontaktu pozostają bez zmian - adresy poczty elektronicznej i numery telefonów. Wszystkiego dobrego!

29.10.2020

ON-LINE

Dzisiaj zachęcamy do skorzystania z warszawskiego e-podręcznika* seniora dzięki któremu odbędziecie Państwo krótkie szkolenie z obsługi komputera i internetu nie wychodząc z domu. Link do podręcznika TUTAJ (po przeczytaniu całego wpisu na blogu - oraz za każdym razem, kiedy zechcesz - kliknij słowo TUTAJ aby przenieść się do podręcznika)

28.10.2020

Aktualności

W skrzynkach pocztowych są już pierwsze odcinki zajęć gimnastyk, TAI CHI oraz lekcji języka angielskiego on-line. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć link — materiał otworzy się automatycznie. W przypadku korzystania z lekcji na komputerze stacjonarnym przydatne będą słuchawki lub zewnętrzne głośniki. Telefony i laptopy raczej bez trudu poradzą sobie z transmisją dźwięku. W przypadku zajęć gimnastyki należy zadbać o bezpieczną przestrzeń wokół siebie. Materiał można oglądać także na ekranach nowszych telewizorów. Jeśli posiadacie Państwo telewizor z możliwością przeglądania sieci internetowej (SMART TV), link ze skrzynki poczty elektronicznej otwieramy w telewizorze. Pierwsze doświadczenie z nową formą kontaktu to oczywiście wyzwanie. Warto powoli oswajać się z technologią i w pełni korzystać z korzyści, jakie oferuje, a my zadbamy, żeby ten kontakt był maksymalnie owocny oraz skuteczny. Wszystkiego dobrego!

27.10.2020

Telefon zaufania Fundacji "Znajdź Pomoc"

26.10.2020

WAŻNE

Przypominamy, że  cały czas działa numer kontaktowy dla wszystkich mieszkańców Warszawy.

23.10.2020

TAI CHI

Osoby ćwiczące w ramach zajęć TAI CHI prosimy o zgłoszenia celem uzyskania informacji o zajęciach on-line, które startują w nadchodzącym tygodniu. Konieczne będzie wyrażenie zgody na kontakt za pomocą mejla.

22.10.2020

JĘZYK ANGIELSKI

Słuchaczom zajęć j.angielskiego przypominamy o przesłaniu swojego adresu e-mail, na który dotrą cykliczne zajęcia w wersji elektronicznej.

21.10.2020

Warsztaty muzyczne

Osoby gotowe i chętne uczestniczyć w warsztatach muzycznych on-line prosimy o zgłaszanie się, celem uzyskania dalszych informacji oraz instrukcji.

20.10.2020

E-MAIL

Osoby chcące korzystać z zajęć on-line (zdalnych) w ramach gimnastyki ogólnorozwojowej, usprawniającej oraz TAI CHI, a także zajęć j.angielskiego prosimy o pilny kontakt z  Centrum Aktywności.

19.10.2020

KOMUNIKAT

Od dnia 19.10.2020r do odwołania, zostają zawieszone zajęcia stacjonarne w Centrum Aktywności „Na Spokojnej”.

16.10.2020

Spotkania na Blogu

W piątki będziemy spotykać się z zaproszonymi gośćmi — na Blogu. Niektóre spotkania będziecie mogli śledzić Państwo dzięki bezpośredniej transmisji. Dzisiaj kończymy spotkania z poezją K.K.Baczyńskiego, którą przedstawiała p. Barbara Sielużycka — osobistym zwierzeniem na temat swojego wyboru. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i do usłyszenia!

15.10.2020

ZAJĘCIA ZDALNE

Nowa sytuacja wymusiła nową frmę funkcjonowania w przestrzeni publicznej i zmieniła wiele form bezpośredniego kontaktu na kontakt "zdalny". Na początek kilka definicji.

14.10.2020

ŚWIĘTO

Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony co roku przez 650 tysięcy nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Święto ustanowione zostało w 1972 roku jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 r. formalnie święto zostało nazwane Dniem Edukacji Narodowej, choć nadal powszechnie nazywane jest po prostu Dniem Nauczyciela. Data 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Jest powszechnie obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w szkołach. W dowód wdzięczności za trud włożony w nauczanie pedagodzy obdarowywani są kwiatami i drobnymi upominkami. To również okazja do wyróżnienia najbardziej zasłużonych pracowników – tego dnia Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom Krzyże Zasługi, medale oraz nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Święto nauczycieli obchodzone jest w większości państw na świecie, w różne dni. Są oni wszak jedną z najliczniejszych grup zawodowych na świecie.

13.10.2020

POEZJA

Ostatnią, III część utworu DALMACJA autorstwa K.K.Baczyńskiego pt. "Noc na morzu" czyta Barbara Sielużycka. O bliższych i dalszych podróżach, marzeniach, Baczyńskim oraz poezji posłuchamy w następnym odcinku. Zapraszamy!

13.10.2020

Światowy Dzień Reumatyzmu

Światowy Dzień Reumatyzmu, przypadający 12 października, obchodzony jest na świecie od 1996 roku. W tym dniu warto pamiętać o tym, że choroby o podłożu reumatoidalnym są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie.

09.10.2020

KOMUNIKAT

Od 10 października zasady obowiązujące w strefie żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj.

WIDOK STRONY
WIDOK STRONY
08.10.2020

NASZA STRONA

Dzisiaj zapraszamy do poznania wszystkich funkcji strony oraz korzystania z jej bogatych zasobów. Specjalnie dla odwiedzających opracowaliśmy obrazkowy SAMOUCZEK.

07.10.2020

Szczepienia

Ruszył program szczepień na grypę dla Seniorów. Do przychodni zostało już przekazane ok. 40% z ponad 50 tys. szczepionek, a bezpłatnie zaszczepiło się już ponad 5 tys. osób. Lista i dane kontaktowe przychodni, w których można się zaszczepić znajdą Państwo TUTAJ

07.10.2020

POEZJA

W styczniu 2021 roku przypada 100 rocznica urodzin poety pokolenia wojennego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

06.10.2020

Burza w Warszawie

Od uderzenia pioruna zapalił się dach, Wisłostrada znów pod wodą. Zalane ulice, powalone drzewa, pożar dachu - to efekty nawałnicy, która przeszła wieczorem nad Warszawą. 

05.10.2020

Aktualności

W związku z powrotem wybranych zajęć na Spokojną 2 przypominamy o zachowaniu szczególnych środków ostrożności - dla bezpieczeństwa swojego i wykonujących swoje obowiązki pracowników. W budynku może przebywać ograniczona liczba osób - wyłącznie zapisanych i umówionych na zajęcia. Przy wejściu na zajęcia należy zdezynfekować dłonie (lub mieć nałożone jednorazowe rękawiczki) i poddać się pomiarowi temperatury. Korzystać z szatni według wskazówek pracownika, po zajęciach nie gromadzić się w przestrzeni Centrum. Prosimy o posiadanie własnych napojów (woda w butelce, termos). Jeśli czujecie się Państwo gorzej lub macie słabszy dzień - powiadomcie nas o tym, dzwoniąc do nas i pozostańcie w domu.

02.10.2020

Dzisiaj

01.10.2020

PIOSENKA

Specjalnie z okazji Światowego Dnia Osób Starszych Grupa Piosenki Centrum Aktywności "Na Spokojnej" dedykuje poniższy utwór - opracowany w ramach koncertu IMIENNIK - wszystkim, którzy czują się starsi, kiedykolwiek czuli lub czuć będą - zapraszamy!

01.10.2020

Aktualności

30.09.2020

Wirtualny koncert

Dzisiaj w ramach IMIENNIKA piosenkę "Jolka, Jolka pamiętasz" śpiewa Marcin Weber:

29.09.2020

Dzień Głośnego Czytania

Barbara Sielużycka czyta wiersz K.K.Baczyńskiego:

28.09.2020

Kalendarium

Przed nami jeszcze 84 dni astronomicznej jesieni.

25.09.2020

WIRTUALNA SCENA

Na weekend polecamy Państwu dwa ciekawe spotkania. Na pierwsze - w ramach koncertu IMIENNIK - zaprasza Maciej Barański, który zaśpiewa piosenkę ADELA z rep. B. Łazuki:

24.09.2020

Aktualności

Poniżej - w ważna informacja o wartościowym projekcie Czerwonego Krzyża. Więcej na ten temat TUTAJ.

23.09.2020

Komunikat

Od 1 października 2020 do Centrum wracają wybrane zajęcia stacjonarne. Oczywiście w reżimie sanitarnym - obowiązującym wszystkie państwowe instytucje, urzędy oraz pozostałe jednostki administracyjne - zgodnym z bieżącymi zaleceniami, wytycznymi i rozporządzeniami. O szczegółach będziemy informować uczestników zajęć na bieżąco na stronie internetowej i na platformie FB. Aktualnie w Centrum trwają intensywne przygotowania (przestrzestrzeni, planu, zaplecza merytorycznego oraz pomieszczeń) na przyjęcie zapisanych na zajęcia słuchaczy.

22.09.2020

IMIENNIK

Dzisiaj w ramach wirtualnego koncertu IMIENNIK, opracowanego specjalnie dla Państwa, wystąpi pan Jerzy Kozielewicz z piosenką PAN ROMAN:

21.09.2020

Aktualności

Dzisiaj Gościem Bloga jest pani Grażyna Garwacka - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, Dzielnicy Wesoła. Spotkaliśmy się przy okazji jutrzejszego Światowego Dnia bez samochodu. Pani Naczelnik zechciała opowiedzieć o zaplanowanych wydarzeniach i działaniach Urzędu dla poprawy jakości życia mieszkanców. Zapraszamy:

18.09.2020

Spokojnego weekendu!

Ponieważ pogoda nas rozpieszcza i być może to najbardziej słoneczny weekend w końcówce lata i my - w ramach IMIENNIKA - z przyjemnością (ale i z przymrużeniem oka) zapowiadamy, wyjątkowo ciepło, występ pana Henryka Wilczka! Pan Henryk został także zwycięzcą w głosowaniu internetowym z utworem "Przy kominku" w ramach ogólnoplskiego projektu artystycznego - GRATULUJEMY! Słuchając dzisiejszej propozycji, uśmiechnijcie się Państwo serdecznie - wszystkiego najlepszego!

17.09.2020

Festyn

Szanowni Państwo, 22 września jest europejskim dniem bez samochodu, z tej okazji na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy będzie mini festyn. W godz. 10.00-18.00 będzie zorganizowane rowerowe miasteczko ruchu drogowego, punkt naprawy rowerów oraz różne animacje.

16.09.2020

Koncertowo

Dzisiaj w ramach naszego jesiennego projektu koncertowego IMIENNIK piosenkę z repertuaru J. Laskowskiego śpiewa Jerzy Kozielewicz. Zapraszamy!

15.09.2020

Aktualności

Dzisiaj zapraszamy Państwa na krótkie spotkanie z panią Barbarą Sielużycką, którą mamy przyjemność gościć na VIDEO BLOGU. W nowej serii, którą zaproponujemy na jesień, znajdą się krótkie wypowiedzi na tematy aktualne oraz refleksje na temat przeczytanych lektur. Pani Barbara jest wielką miłośniczką czytania. W Centrum Aktywności mieliśmy już niezwykłą okazję przeprowadzić bardzo ciekawą rozmowę — z udziałem publiczności — w ubiegłym roku a dzisiaj zapytaliśmy, m.in. o ulubioną lekturę, ukochane miejsce na świecie, najnowsze odkrycia na planecie Wenus, prosząc również o kilka słów skierowanych wprost do naszych odbiorców czyli do Państwa. Posłuchajcie:

14.09.2020

Koncert internetowy

We wrześniu zapraszamy na (już zapowiadany) koncert pt. Imiennik, w którego programie znalazły się piosenki z imionami; w tytule, treści lub w tle. Soliści i solistki pracowali nad repertuarem w domu a później w trakcie zajęć zdalnych. Po internetowych próbach wokalnych wybraliśmy utwory, odpowiadające założeniom przedsięwzięcia. Każda piosenka jest o imieniu lub zawiera imię jej bohatera/bohaterki w treści. Zresztą, zapraszamy do wspólnego śpiewania!

11.09.2020

Aktualności

Zamach na World Trade Center, Waszyngton i Shanksville z 11 września 2001 roku wstrząsnęły światem. Główne uroczystości tradycyjnie odbędą się na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Przez 18 poprzednich lat w rocznice zamachów tysiące Amerykanów gromadziło się tu w Ground Zero - miejscu, w którym zawaliły się bliźniacze wieże World Trade Center.

10.09.2020

Premiera

Zgodnie z obietnicą publikujemy dzisiaj premierę piosenki w wykonaniu Bożeny Jankowskiej-Piskorskiej (poniżej - rozwiń wiadomość lub TUTAJ)! Solistka przygotowała repertuar w czasie pandemii oraz na zajęciach zdalnych i wykonała go na żywo przed kamerą, aby podzielić się z naszymi odbiorcami i każdym, kto przegląda stronę Centrum, utworem z repertuaru Z. Sośnickiej. Transmisja dzisiaj, o godzinie 10:15 ZAPRASZAMY!

09.09.2020

Kalendarz

Środa, 9 września, imieniny obchodzą: Adrianna, Aniela, Audomar, Aureli, Aureliusz, Bolemir, Bolemira, Czcibora, Dionizy, Doroteusz, Drogomir, Drogomira, Franciszek, Gorgoniusz, Grażyna, Jakub, Jan, Otmar, Ożanna, Piotr, Radosława, Sergiusz, Sewerian, Sobiebor, Sobiesąd, Straton, Świecław - wszystkiego najlepszego!

08.09.2020

Nowa strefa

Od poniedziałku 7 września warszawska Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obowiązuje na nowych obszarach na Woli i Pradze-Północ. To w sumie 7,8 tys. miejsc parkingowych i 117 ulic, które przeszły często przemianę dużo większą niż samo postawienie parkomatów. Nowa strefa na Woli obejmuje teren pomiędzy Okopową i Towarową a al. Prymasa Tysiąclecia wraz z ul. Grabowską. Na Pradze strefa obejmuje Starą i Nową Pragę bez Szmulowizny i okolic pl. Hallera. 

07.09.2020

KWARTALNIK

Nowy numer kwartalnika "Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania" jest już dostępny na stronie internetowej PFRON. Na stronie czytamy również: "Szanowni Państwo, oddajemy w Państwa ręce 34. numer Kwartalnika „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”. Pragniemy zwrócić uwagę na artykuł Marii Agnieszki Paszkowicz Zatrudnialność osób niepełnosprawnych na przykładzie badań empirycznych. Do celów badawczych opracowano autorski model zatrudnialności, oparty o cztery wartości: zdrowie/sprawność, wykształcenie, pracę i bezpieczeństwo społeczne, które wyznaczają przestrzeń analizy badawczej zatrudnialności. W efekcie uzyskano zróżnicowane wyniki badań w zależności od stopnia niepełnosprawności i statusu na rynku pracy. W następnym polecanym przez nas doniesieniu naukowym Terapia zajęciowa w kompleksowej rehabilitacji osób z osteoporozą Jerzy Rottermund z Uniwersytetu św. Elżbiety w Bratysławie oraz Andrzej Knapik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przedstawiają czynniki ryzyka i powikłania występujące w trakcie rozwoju osteoporozy. Wskazują na podstawowe cele terapeutyczne w pracy terapeuty zajęciowego z pacjentem. Jak podkreślają, terapia zajęciowa obejmuje bardzo szeroki zakres oddziaływania na chorych z osteoporozą i wpisuje się w kompleksową rehabilitację.

04.09.2020

Zielony Kurs

Zielony Kurs Inicjatywy Lokalnej

03.09.2020

komputer

Do tego, jak ważna jest — nie tylko w związku z obecną sytuacją, wywołaną pandemią koronawirusa covid-19 - umiejętność posługiwania się komputerem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dzięki komputeryzacji jesteśmy sprawniej obsługiwani w sklepach, środkach komunikacji, infoliniach. Nie ma właściwie miejsca, w którym komputerowy program nie wspiera pracownika w jego pracy.

02.09.2020

Zmiany

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowelizacją rozporządzenia ws. warunków technicznych. Chodzi m.in. o dostosowanie prawa do założeń rządowego Programu Dostępność Plus.

01.09.2020

Aktualności

1 września to pole działań w kilku obszarach:

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
31.08.2020

Seniorzy jesienią

Jesień to w kalendarium wydarzeń czas targów o różnej tematyce — w tym — senioralnych. Choć kalendarz wygląda ciekawie i zaplanowanych imprez nie brakuje, trudno powiedzieć czy i w jakiej formie odbędą się w tym sezonie.

28.08.2020

Aktualności

W związku z utrzymującym się stanem epidemii Centrum Aktywności "Na Spokojnej" pozostaje zamknięte do końca września 2020. Część zajeć odbywa się on-line i jest prowadzonych zdalnie. Już we wrześniu grupa śpiewających osób, pracująca nad repertuarem w domu podzieli się z nami swoimi osiągnięciami w pierwszym koncercie transmitowanym przy użyciu nowoczesnych technologii. Czekamy z niecierpliwością, życząc wszystkim udanego, spokojnego i zdrowego weekendu!

27.08.2020

Konkurs

Trwają zmagania konkursowe artystów-amatorów w ogólnopolskim, ministerialnym projekcie - realizowanym przez profesjonalnych twórców i animatorów kultury - Kultura w sieci, do którego zgłosili się także uczestnicy zajęć, prowadzonych w Centrum. Prace plastyczne, osiągnięcia sceniczne oraz próby literackie wysłali seniorzy z całej Polski. Prace można podziwiać a także oceniać, udzielając tym samym wsparcia samym twórcom, na stronie projektu. Stypendysta Mnistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to  prowadzący - m.in. - warsztaty z różnymi grupami i osobami, w tym; w Centrum Aktywności "Na Spokojnej" w dzielnicy Wesoła, instruktor. Wszystkim seniorom i seniorkom gratulujemy udziału w wydarzeniu oraz możliwości tak szerokiej prezentacji prac - dorobku własnego i swoich zespołów, na szerokim, ogólnokrajowym forum. Trzymamy kciuki!

26.08.2020

Chojnowski Park Krajobrazowy

Przed nami ostatni weekend wakacji - w naszej serii mini przewodnika po miejscach blisko Warszawy dzisiaj polecamy Chojnowski Park Krajobrazowy, który obejmuje kompleks Lasów Chojnowskich, dolny odcinek rzeki Jeziorki, fragment dolliny Wisły oraz skarpę wiślaną. Większość parku zajmuje starodrzew. Krajobraz urozmaicają niewielkie wydmy. Na terenie parku utworzono kilka rezerwatów. Idealne miejsce na obserwację przyrody i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

25.08.2020

Zimne Doły

W połowie lat 80. Nadleśnictwo Chojnów zagospodarowało teren byłej gajówki "Zimne Doły" na potrzeby rekreacji i wypoczynku osób odwiedzających Lasy Chojnowskie. W ciągu blisko 40 lat powstała infrastruktura umożliwiająca swobodny, bezpieczny i przyjemny pobyt na łonie natury. Wykorzystaliśmy ważny atut miejsca - bliskość wody i otwartej przestrzeni Stawów Żabienieckich:

24.08.2020

Powsin

Park Kultury w Powsinie – teren rekreacyjno-sportowy w Warszawie, położony w dzielnicy Ursynów, w sąsiedztwie Lasu Kabackiego i Ogrodu Botanicznego PAN.

21.08.2020

Józefów

Dwie rzeki - Wisła i Świder oraz sosnowe lasy sprawiają, że miejsce posiada niezwykły mikroklimat. W dolinie Wisły zostały utworzone dwa rezerwaty przyrody: Wyspy Świderskie i Wyspy Zawadowskie. Są one miejscem gniazdowania i żerowania rzadkich gatunków ptaków oraz ostoją zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. W okolicy znajdziecie miejsca zarówno do piknikowania jak i do aktywnego wypoczynku. W pobliżu Józefowa działa kilka firm, które zajmują się organizacją spływów kajakowych. Odległość między centrum Józefowa i Śródmieściem wynosi około 18 km. Na północy Józefów graniczy z Warszawą, ze wspomnianą dzielnicą Wawer. Przez Wisłę, na zachodzie, sąsiaduje z Konstancinem-Jeziorną.

20.08.2020

Pomiechówek

Na północ od Warszawy leży urocza, spokojna miejscowość Pomiechówek. To doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać. Miejscowość ma liczne atrakcje turystyczne: spływy kajakowy Wkrą, pole golfowe, stadniny koni czy ciekawe trasy rowerowe. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy wędkowania. Będąc tu koniecznie powinniście poznać z bliska uroki życia na wsi i odwiedzić na przykład jedno z gospodarstw agroedukacyjnych w Wymysłach. Dzieci dowiedzą się jak kopać grządki warzywne czy jak rozpoznawać zioła. Dorośli będą mogli urządzić sobie piknik lub skorzystać z zajęć tematycznych.

19.08.2020

Do końca wakacji

Do końca wakacji publikujemy ciekawostki na temat miejsc, które znajdują się blisko Stolicy - z informacjami o turystycznych atrakcjach i sposobem dojazdu do nich miejskim transportem publicznym.

19.08.2020

Góra Kalwaria

Do Góry Kalwarii dojechać można autobusem linii 742 oraz niektórymi kursami KM R8. Warto tam zobaczyć m.in.:
- Kościół Rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Św.
- Kaplicę Św. Antoniego z Padwy
- Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego (Wieczernik)
- Muzeum św. Ojca Stanisława Papczyńskiego
- Dwór cadyka

18.08.2020

Konstancin-Jeziorna

Z cyklu: BLISKO STOLICY. Przed nami dwa ostatnie weekendy wakacji a weekend to najlepszy czas na to, aby wybrać się na wycieczkę za miasto. Co ważne, do wielu bardzo ciekawych miejsc poza stolicą można dojechać Warszawskim Transportem Publicznym - Jezioro Zegrzyńskie, Kampinoski Park Narodowy i Sulejówek to tylko niektóre z nich.

15.08.2020

BITWA WARSZAWSKA

14.08.2020

Mała Wieś

Pałac Mała Wieś to przepiękne miejsce. Dla tych, którzy lubią miejsca z historią - idealne. Pierwsi właściciel (ojcem rodziny był przyjaciel i doradca króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazyli Walicki) wprowadzili się tu w 1786 roku. Jak z wieloma tego typu posiadłościami bywało, w czasie II wojny światowej w pałacu stacjonowali Niemcy.

13.08.2020

Rocznica

Balonowy Cud nad Wisłą. Malownicze widowisko upamiętniające obchody stulecia Bitwy Warszawskiej. Między 14 a 16 sierpnia odbędzie się malownicze widowisko upamiętniające stulecie Bitwy Warszawskiej – Balonowy Cud nad Wisłą. Z kilkunastu miejsc w Warszawie rano i wieczorem startować będą balony na ogrzane powietrze. Przez trzy dni na niebie będziemy mogli podziwiać piękne, kolorowe balony ogrzewane powietrzem.  Loty odbywać się będą od piątku do niedzieli w godzinach porannych oraz wieczornych. Trzeba jednak pamiętać, że są one uzależnione od pogody. Więcej na ten temat do przeczytania TUTAJ.

13.08.2020

Gnoyna Park

W cyklu: BLISKO Warszawy w trakce poszukiwań trafiliśmy na obiekt wart rekomendacji: Dom Łowczego Gnoyna. Gnoyna Park oddalona jest od Warszawy około godziny samochodem , a okolica przypomina raczej krajobraz Mazur czy Roztocza. Działalność dobroczynna Pani Eugenii i jej męża Henryka Bieleckich, przedwojennych właścicieli, zapisała się na trwałe w pamięci mieszkańców. Założyli we wsi ośrodek medyczny, w majątku powstała jedna z najnowocześniejszych w przedwojennej Polsce mleczarnia. Z ich inicjatywy i środków powstała wiejska szkoła podstawowa, którą prowadziła pani Eugenia. Druga wojna światowa przerwała sielankowe życie na wsi. Nacjonalizacja i parcelacja majątku zamknęła ostatecznie ten rozdział. Szykany polityczne, śmierć żony i ostateczna eksmisja spowodowały przeniesienie się pana Henryka do Warszawy, gdzie zmarł w ubóstwie. Losy mieszkańców Gnoynej znane były Szymonowi Kobylińskiemu, który poświęcił im książkę "Zbrojny Pies". Z czasem w kooperacji z grupą entuzjastów wykupione zostały zdewastowane popegeerowskie stawy rybne i powołany pierwszy w Polsce prywatny Rezerwat Natury Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich, z wieloma gatunkami rzadkich ptaków.  Uwagę zwraca urokliwy park, z wieloma niecodziennymi okazami drzew i krzewów.

11.08.2020

Arkadia

Arkadia: ogród w angielskim stylu

10.08.2020

Wycieczki

Puszcza Kampinoska – kompleks leśny leżący w centralnej Polsce, na północny zachód od Warszawy. Zajmuje fragment pradoliny Wisły na Nizinie Mazowieckiej, ograniczony korytem Wisły (od północy i wschodu), korytem Bzury (od zachodu) oraz skarpą tarasu Równiny Łowicko-Błońskiej (od południa).

07.08.2020

Rejsy

Jedną z najpopularniejszych atrakcji związanych z rejsem po Jeziorze Zegrzyńskim w ostatnich latach była podróż statkiem “Zefir”, który przypływał z Warszawy.

06.08.2020

Mazowsze

Ruch pociągów między Otwockiem a Warszawą zostanie wznowiony 15 sierpnia tego roku - poinformowały w środę PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Obecnie pociągi od Otwocka do Warszawy nie kursują ze względu na to, że na wysokości Świdra są montowane rozjazdy. Jak informuje PKP PLK, te nowoczesne urządzenia sterowania ruchem umożliwią sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów przez stację.
Dodano, że starą konstrukcję pierwszego peronu w Otwocku od września zastąpi nowa. Peron będzie wyższy, wyposażony w długą wiatę i ławki. Przygotowane jest nowe oświetlenie, a bezpieczeństwo zapewnią wypukłe oznakowania nawierzchni oraz ścieżki naprowadzające dla osób niedowidzących. Podróże ułatwi też systemem informacji pasażerskiej.
Tym samym od września peron ten dołączy do dwóch nowych, czynnych od ubiegłego roku. Dostępne będzie także nowe przejście podziemne.

05.08.2020

Ceramika

Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego.  28 maja – 13 września 2020 r. Sala Gwardii Konnej Koronnej - Zamek Królewski w Warszawie - wstęp bezpłatny w środy (od 12.00)

04.08.2020

Chopin

Z powodu ograniczeń dotyczących organizacji imprez, uroczysta inauguracja Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich zamiast pod pomnikiem Fryderyka Chopina, odbyła się on-line. Począwszy od niedzieli 17 maja najznakomitsi polscy pianiści występują w sieci. Recitale zarejestrowane w Starej Oranżerii można śledzić w sniu koncertu, w trakcie relacji online TUTAJ.

03.08.2020

Wawer

Już w najbliższy wtorek 4.08 Europejskie Stowarzyszenie Aktywności Ruchowej 50+ zaprasza na rajd Nordic Walking promujący różne formy aktywności w plenerze. Uczestnicy wydarzenia spotykają się przy kościele przy ul. Trakt Lubelski 157 (Dzielnica Wawer) o 9.30

31.07.2020

Godzina W

1 sierpnia 2020
• sobota godz. 17.00
„Wolność łączy”
Akcja społeczna w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy
• godz. 20.30
„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy
Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego
Ograniczona liczba uczestników
Wymagana rejestracja uczestników: rejestracja.1944.pl
Śpiewniki będą dostępne do pobrania na: www.1944.pl
Wydarzenie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

30.07.2020

Polin

Od soboty 1 sierpnia będzie można ponownie zwiedzać wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Z powodu pandemii koronawirusa niedostępna dla publiczności była przez ponad cztery miesiące. Czekaliśmy razem z naszymi zwiedzającymi i sympatykami na ten moment i wreszcie możemy ponownie państwa zaprosić do odwiedzin wystawy stałej "1000 lat historii Żydów polskich" w Muzeum Polin. Dokładamy wszelkich starań, by wszyscy czuli się bezpiecznie. Prosimy też naszych zwiedzających o respektowanie wszystkich zasad wynikających z nowego reżimu sanitarnego. Informujemy o nich na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz w muzeum - mówi dyrektor tej instytucji Zygmunt Stępiński.

29.07.2020

Aktualności

Jest pełnia lata — dokładnie połowa jakże nietypowych i innych od wszystkich wakacji. Całkiem naturalna pora jednak na letnie zbiory i przygotowywanie tradycyjnych przetworów „na zimę". Oczywiście brak zimy także wpłynął na jakość plonów, jednak nie ma co gdybać, przetwarzać trzeba! Bardzo ciekawy artykuł i wiele przepisów na zdrowe kiszonki znajdziemy na kulinarnej stronie smaker.pl — my umieszczamy go także w naszym dziale kulinarnym, gdzie dzielimy się z Państwem przepisami i informacjami z dziedziny gastronomii. Z artykułu dowiemy się między innymi, że do kiszenia nadają się nie tylko tradycyjne ogórki oraz o dobrodziejstwach zdrowotnych kiszonek. „Kiszone warzywa są nie tylko smaczne, ale również niezwykle zdrowe. Możemy traktować je jako naturalne i łatwo dostępne probiotyki, które doskonale wpływają na nasz układ odpornościowy. Kwas mlekowy, zawarty w różnego rodzaju kiszonkach, oczyszcza organizm i chroni przed wieloma chorobami. Jednak to nie wszystko — badania wykazały również, iż wspomaga on trawienie, przyśpiesza przemianę materii oraz zmniejsza poziom cholesterolu. Okazuje się również, że sfermentowane produkty mogą nam pomóc dbać o linię. Zawierają sporo błonnika, dzięki któremu czujemy się najedzeni i nie mamy ochoty podjadać między posiłkami. Co więcej, warzywa podczas kiszenia stają się mniej kaloryczne, ponieważ zawarty w nich cukier zmienia się w dobroczynny kwas mlekowy". Cały artykuł znajduje się TUTAJ a nasz stały dział przepisów TU. Na zdrowie!

28.07.2020

Pogoda

Większość użytkowników telefonów komórkowych dostaje co jakiś czas SMS z ostrzeżeniem przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W polu nadawca wyświetla się nagłówek: ALERT RCB. Kto jest nadawcą i co oznacza skrót? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jak przeczytamy na stronie komórki, jest państwową jednostką budżetową podległą Prezesowi Rady Ministrów. Zarządza systemem ostrzegania, dzięki któremu można zapobiegać kryzysom, a w razie ich wystąpienia, poprzez profesjonalne działania, minimalizować ich skutki. Sam serwis warto odwiedzić pod TYM ADRESEM i dowiedzieć się więcej. Ciekawym uzupełnieniem będzie jeszcze rozszyfrowanie oznaczeń stopnia zagrożenia, podawanego przy okazji burz, ulew, gradu czy porywistych wiatrów. W sieci warto odwiedzić także TĘ STRONĘ, na której społeczność określająca siebie mianem „Łowcy Burz” szczegółowo tłumaczy wszystko, co związane z pogodą. Poznamy większość szczegółów o aktualnej sytuacji synoptycznej dla każdego regionu kraju wraz z obszernymi omówieniami — czytelnymi i zrozumiałymi dla każdego.

27.07.2020

E-mail

Pomimo iż Centrum nie prowadzi obecnie zajęć w trybie stacjonarnym, część spotkań odbywa się w trybie zdalnym. Te osoby, które uczestniczyły w zajęciach artystycznych — rysunku, malarstwa, DIY, aktorskich — mogą dołączyć do grup online za pośrednictwem komunikatora SKYPE. Warunkiem jest zainstalowanie darmowego komunikatora i zasygnalizowanie chęci uczestnictwa w warsztatach. Podobnie osoby, które dotychczas nie korzystały z zajęć, posiadające dostęp do internetu i komunikator SKYPE mogą dołączyć do grup.

24.07.2020

KOMUNIKAT

W związku z utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zachorowań w kraju, Centrum Aktywności „Na Spokojnej” zawiesza prowadzenie zajęć stacjonarnych

23.07.2020

Podatki

Każde miasto w Polsce ma inne regulacja dotyczące podatku od psa. W 2020 r., podobnie, jak w latach ubiegłych opłatę należy zapłacić w gminie do 30 kwietnia. Dotyczy to wszystkich psów urodzonych przed tym dniem. Jeśli pies urodził się po tej dacie, wówczas wpłatę należy wnieść w terminie do dwóch miesięcy od momentu jego narodzin. Są jednak liczne zwolnienia od podatku od posiadania psa. Płacić za swojego czworonoga nie muszą: osoby po 65. roku życia, samodzielnie prowadzące gospodarstwa domowe, osoby niepełnosprawne z psem asystującym oraz rolnicy, jeżeli mają nie więcej niż dwa psy. W tym roku podatek od posiadania psa to maksymalnie 120 zł. W Warszawie takiej kwoty nie musi zapłacić nikt, ponieważ stolica całkowicie zniosła jej obowiązek. Podobną decyzję podjęły władze Poznania. W Krakowie znacząco obniżono podatek - wynosi od 36 zł. Opłaty nie muszą wnosić właściciele psów ze schroniska oraz tych, które wysterylizowano. Pieniądze z podatku od posiadania psa trafiają na opiekę nad zwierzętami. 

22.07.2020

Zdrowie

Zdrowie to podstawa funkcjonowania. O zdrowiu można długo, a nawet bez końca. Nie uda się zapewne powiedzieć wszystkiego, ale docierają do nas interesujące działania, które zbierzemy dla Was, w dodanym do działu E-WARSZTATY, podrozdziale ZDROWIE. TUTAJ zamieszczamy interesujące i wartościowe porady dotyczące zdrowia w ogóle. Na początek polecamy rekomendowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia inicjatywy, materiały i prozdrowotne akcje informacyjne. Ponieważ stopa to podstawa całego ciała - zaczniemy filmem przygotowanym przez Świętokrzyski OW NFZ w ramach akcji "Środa z Profilaktyką". Na zdrowie!

21.07.2020

Darmowe leki

Na czym polega projekt leki 75+? Jak otrzymać bezpłatne leki? Leki są przepisywane na receptach w postaci papierowej lub elektronicznej zgodnych ze wzorem recept zawartym w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept. Wystarczy, że wystawiający receptę wpisze w polu „kod uprawnień dodatkowych” literę S. Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Stanowi on część D obwieszczenia refundacyjnego. Natomiast w części A1 obwieszczenia refundacyjnego znajduje się informacja o wskazaniach objętych refundacją. Więcej w materiale źródłowym TUTAJ.

20.07.2020

Sinice

Wybierając się nad Bałtyk, warto śledzić informacje o dostępności kąpielisk. Problemem bywa plaga sinic, z którymi kontakt może mieć bardzo nieprzyjemne skutki dla człowieka. Dlatego zamknięcie plaży dla turystów, choć przykre, jest niestety konieczne. Obostrzenia są zdejmowane natychmiast po zniknięciu sinic. A jak wygląda obecnie sytuacja na pomorzu? Wiele dowiemy się z TEGO artykułu.

17.07.2020

Weekend`owo

Portal Warszawa Nasze Miasto to miejsce, w którym bez trudu znajdziemy wiele ciekawych informacji dotyczących Stolicy, a także przegląd weekendowych propozycji spędzenia czasu, jak chociażby Nocny Market: to uwielbiane przez warszawiaków miejsce. Wszyscy chętni mogą spróbować tam potraw z całego świata. To także doskonałe miejsce na spotkanie z przyjaciółmi. W związku z pandemią goście proszeni są o zachowanie odległości i dezynfekcję rąk.

16.07.2020

Aktualności

Wszystko, co dobre trwa za krótko! Na szczęście wakacje w pełni, pogoda dopisuje i mimo epidemicznych ograniczeń z pewnością większość z nas znajdzie chwilę na króciutki, letni odpoczynek. Blog wraca na stronę a z nim - świeże wiadomości, praktyczne informacje, relacje i zapowiedzi. A zatem...

30.06.2020

WAKACJE

Szanowni Odbiorcy i użytkownicy strony — sezon wakacyjny rozpoczęty! Pamiętajcie, że ważne informacje znajdziecie zawsze na stronie głównej Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy TUTAJ. Aktualności, powiadomienia i komunikaty ukazują się na portalu społecznościowym Facebook TUTAJ a Ośrodek, mieszczący się przy ul. 1 Praskiego Pułku 21A pracuje od poniedziałku do piątku oraz według aktualnych wytycznych, związanych z trwającym zagrożeniem epidemiologicznym. Przy ul. Spokojnej 2 prowadzone są, w możliwym zakresie, wybrane zajęcia a cały czas do Państwa dyspozycji, są numery telefonów, podane w zakładce KONTAKT. Blog wraca na łamy witryny niebawem, a wszystkim Państwu życzymy wspaniałych, spokojnych, słonecznych i, przede wszystkim, zdrowych wakacji! Do zobaczenia!

29.06.2020

Uzdrowiska

Od 15 czerwca uzdrowiska wznowiły swoją działalność. Można powiedzieć, że sezon sanatoryjny w pełni. A co z turnusami, które zostały przerwane lub anulowane z powodu pandemii koronawirusa? Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, w przypadku gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak tłumaczy Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej NFZ, przed rozpoczęciem turnusu, pacjenci zostaną poddani diagnostyce, która będzie miała na celu wykluczenie zakażenia koronawirusem. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań zwanych drive-thru. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

26.06.2020

Wakacje

Zakończenie roku szkolnego w 2020 roku wypada dzisiaj - w piątek 26 czerwca. Uczniowie oficjalnie będą mogli rozpocząć wakacje. Jednak przez obecną pandemię koronawirusa w Polsce, to wydarzenie będzie wyglądało inaczej. O dokładnym terminie, a także formie odebrania przez uczniów świadectw i nagród decydują dyrektorzy szkół. Informacji na ten temat należy szukać na stronach poszczególnych placówek lub kontaktując się z sekretariatem szkolnym. Od połowy marca wszystkie placówki szkolne w Polsce zostały zamknięte. Od tamtego czasu nauka uczniów odbywała się w sposób zdalny przy użyciu internetu, a także platform /programów/, które są do tego przystosowane. Finalnie podjęto decyzję, że uczniowie nie wrócą w tym roku szkolnym do zajęć stacjonarnych.

25.06.2020

Aktualności

25 czerwca to DZIEŃ STOCZNIOWCA. Praca w stoczni to ciężki kawałek chleba. W Dzień Stoczniowca wypada życzyć wszystkim stoczniowcom z Polski i innych krajów przede wszystkim zdrowia i bezpiecznej, stabilnej pracy. To także DZIEŃ MARYNARZA. Pierwsze w historii obchody tego święta odbyły się 25 czerwca 2011 roku. Przesłaniem Dnia Marynarza jest uznanie nieocenionego wkładu marynarzy (także rybaków) w światowy handel i gospodarkę kosztem osobistego życia i rodziny. Wszystkiego dobrego! 

24.06.2020

Ciągle pada...

Ulewne deszcze i burze, które przechodzą przez Polskę, są przyczyną licznych zniszczeń i podtopień. Czy pogoda wkrótce się poprawi, a opady ustąpią słońcu? Synoptycy prognozują, że na przyjemne warunki pogodowe jeszcze trochę poczekamy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dla nas dobrych wiadomości. Z synoptycznej prognozy pogody dostępnej na stronie internetowej meteo.imgw.pl wynika, że burze i opady deszczu będą występować w Polsce każdego dnia do soboty 27 czerwca włącznie. Dłuższych przewidywań pogodowych IMGW nie prezentuje... Pamiętaj o parasolce!

23.06.2020

Dzień Ojca

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

22.06.2020

Poniedziałek

26 tydzień roku. Imieniny obchodzą: Paulin, Tomasz, Paulina oraz Achacjusz, Achacy, Agenor, Alban, Albana, Będzieciech, Eberhard, Flawiusz, Innocenty, Jan. Ponadto, 22 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Garbusa. Kultowy Volkswagen „Garbus” był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Nie ma chyba osoby, która by nie kojarzyła tego charakterystycznego auta. To także Dzień Kultury Fizycznej - aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na cały organizm. Dzięki niej jesteśmy zdrowsi, silniejsi, pewniejsi siebie, weselsi. Prywatnie warto więc to święto obchodzić przynajmniej trzy razy w tygodniu – wyjść na rower albo choćby długi spacer! Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, do czego stale zachęcamy, zapraszamy TUTAJ.

19.06.2020

W wakacje

W okresie wakacji - od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 Centrum Aktywnosci "Na Spokojnej" będzie otwarte od 8.00 - 16.00. Udanego, spokojnego weekendu!

18.06.2020

Otwarcie kin

Od soboty otwarcie kin. Większość jednak nie wznowi działalności. W Warszawie od najbliższej soboty będzie można odwiedzać m.in. kino Muranów, które oprócz wielokrotnie nagradzanych produkcji - takich jak "Parasite" Bonga Joon-ho i "Portret kobiety w ogniu" Celine Sciammy - pokaże przedpremierowo "Zdrajcę" Marca Bellocchio. W lipcu natomiast planowany jest przegląd filmów włoskich. - To będzie dość bezpieczne podróżowanie palcem po ekranie. Więcej widzów zostaje w mieście w związku z sytuacją różnoraką, czyli np. pandemią, brakiem środków, z tym że zamknięte są granice. To oznacza, że pokaz filmu włoskiego przybliża nam nieco możliwość zobaczenia innej części świata bez wyjeżdżania z miasta - mówił w ubiegłym tygodniu kierownik kina Muranów Adam Trzopek.

17.06.2020

Pamięć

Wszystkim czasem zdarza się o czymś zapomnieć, będąc np. na zakupach. A numery telefonów komórkowych? Proste informacje dnia codziennego wpadają i ulatują z głowy, kiedy nie są dla nas szczególnie istotne w danym momencie. Kłopot mamy wtedy, gdy próbujemy przypomnieć sobie, chociażby termin wizyty lekarskiej, której nie zapisaliśmy. Ciekawy materiał z zakresu ćwiczenia pamięci umieściliśmy w dziale e-warsztatów, podrozdziale psychologia TUTAJ. Warto spróbować. Miłego dnia!

16.06.2020

Psychologia

Stres związany z pandemią towarzyszy wielu osobom na świecie. Ciekawy materiał, w którym psycholog podpowiada, jak sobie z nim radzić, znajduje się TUTAJ.

15.06.2020

E-rysunek

Uczestników warsztatów plastycznych oraz tych, którzy chcą spróbować swoich sił w rysowaniu, zapraszamy na kurs wirtualny. Nowy materiał jest już na stronie w TYM miejscu. Na zdjęcia prac czekamy jak zawsze  pod adresem: naspokojnej@interia.pl

12.06.2020

Aktualności

Już od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Wszystko dlatego, że znosimy wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. Pełna treść TUTAJ.

10.06.2020

Śniadanie

Śniadanie to jak twierdzą niektórzy, najważniejszy posiłek dnia. Powinien dostarczyć energii, odżywczych składników i być pyszny. Tak jak w życiu i tu można przełamać rutynę, sięgając od czasu do czasu po ciekawy sposób na urozmaicenie posiłku. Danie można przygotować na przykład z najmłodszymi  członkami rodziny, wspólnie. W końcu - warto ułatwiać sobie codzienne czynności, używając rzeczy, które zwykle mamy pod ręką. Ponad 20 ciekawych pomysłów podsuwa śniadaniowy materiał w kulinarnym dziale warsztatów TUTAJ. Na zdrowie!

09.06.2020

Zdrowie

Na kanale NFZ pojawił się ciekawy materiał, poruszający ważny i stale aktualny temat wpływu stylu życia na rozwój chorób onkologicznych. Film można obejrzeć TUTAJ.

08.06.2020

Pogoda

Ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z burzami z gradem wystosował w niedzielę (7 czerwca) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Drugi stopień dotyczy części województw: mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego i lubelskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Dzisiaj już dużo spokojniej, chociaż deszczowo.

05.06.2020

Warsztaty

Ciekawa propozycja: trening umysłu dla seniorów – bezpłatne webinarium i materiały, więcej TUTAJ.

04.06.2020

Urzędy

Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. określa nowe zasady związane ze zniesieniem niektórych ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. Niektóre z nich w szczególności dotyczą osób z niepełnosprawnościami. Cały artykuł TUTAJ.

03.06.2020

Reżim sanitarny

Pierwsze zajęcia już za nami - dziękujemy uczestnikom za przestrzeganie wszystkich zasad, obowiązujących w Centrum. Stopniowo ilość warsztatów będzie zwiększana a ilość ograniczeń znoszona. Na bieżąco otrzymujemy zalecenia dla placówek naszego typu i od razu wprowadzamy je w życie - w trosce o zdrowie i wzajemne bezpieczeństwo. 

02.06.2020

Babcia.TV

Przeglądając sieć, a także nadsyłane do nas materiały; z ciekawymi stronami i miejscami w sieci, trafiliśmy na ciekawy projekt pt. BABIA.TV, prowadzony przez blog MĄDRA BABCIA. Na kanale znajdziemy wiele ciekawych filmików, wywiadów, opinii, informacji - a wśród nich - miły dział: Ćwiczenia dla młodzieży po 50 tce, który z czystym sumieniem polecamy. W oczekiwaniu na zwiększanie oferty nie tylko Centrum, ale też wszystkich ośrodków, z pulą zajęć dla seniorów, warto zrobić małą rozgrzewkę i przygotować mięśnie do powrotu do pełnej formy. Materiał znajdziecie TUTAJ, a sam kanał można śledzić także TU. Udanego dnia!

01.06.2020

Dzień dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca od 1950. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Kilka pomysłów, na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem, podpowiadamy TUTAJ. Wszystkiego najlepszego!

29.05.2020

Aktualności

Z dniem 1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze lot wznawiają loty pasażerskie.

28.05.2020

Nauka

Uniwersytet Warszawski zaprasza na bezpłatne kurs on-line języka angielskiego "Komunikatywny Senior".

27.05.2020

Kamerka

Aby widzieć rozmówcę, łącząc się z nim za pośrednictwem internetu, potrzebujemy INTERNETOWEJ KAMERKI.

26.05.2020

Komunikat

W czerwcu powoli wracają - w ramach obowiązujących obostrzeń, związanych z koronawirusem - wybrane zajęcia w Centrum Aktywności "Na Spokojnej".

25.05.2020

Księga gości

W księdze gości można już pozostawić własny wpis - z pozdrowieniami, pomysłem, radami. Aby przejść do wpisów, wystarczy kliknąć obrazek obok.

22.05.2020

Ułatwienie

Świetna - i dla wielu bardzo potrzebna - zmiana trafia do Map Google. Teraz można będzie łatwo sprawdzić czy miejsce jest przyjazne osobom na wózkach inwalidzkich. Więcej TUTAJ.

21.05.2020

Ciekawe

Carl Honoré - kanadyjski dziennikarz i publicysta, laureat wielu nagród. „Newsweek” określił go jako „międzynarodowego rzecznika idei czasu wolnego”.  Zadebiutował "Pochwałą powolności". "Siła wieku" to ważna, inspirująca lektura i drogowskaz...

20.05.2020

Teatr w domu

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line, zbudowany zarówno ze spektakli na żywo, jak i z bogatego archiwum teatru. W najbliższym czasie zaproponuje widzom spotkania z historią teatru, czytania performatywne na żywo, spektakle archiwalne, a także transmisje spektakli na żywo, w tym premiery – kiedy tylko będzie to bezpieczne. Więcej informacji dodaliśmy TUTAJ.

19.05.2020

E-wycieczka

Prywatnym archiwum zdjęć (sprzed pandemii) dzieli się z nami pan Maciek. Zapraszamy do oglądania TUTAJ.

18.05.2020

Wiosna w Centrum

Wiosna to czas sadzenia, przesadzania oraz intensywnego wzrostu roślin w domu, ogrodzie, tarasach. Także w pomieszczeniach Centrum przyszła pora na pielęgnacyjne zabiegi kwiatów. ZOBACZCIE.

15.05.2020

Sopot online

Jeśli mamy ochotę — choć wirtualnie — odwiedzić na przykład Sopot i sprawdzić, jak w tej chwili wygląda słynne sopockie molo, możemy spojrzeć na obraz z kamery internetowej, nadającej obraz w czasie rzeczywistym TUTAJ. Bez wychodzenia z domu odwiedzimy dowolnie wybrane miasto w kraju i za granicą! Kraków, Poznań, New York a może Zakopane? Nic prostszego. Kamerki są zainstalowane w centrach większości miast. Udanego weekendu!

14.05.2020

Ogłoszenie

Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa” oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział warszawski zapraszają do udziału w projekcie AOON WARSZAWA. Celem głównym projektu jest wzrost dostępu do usług asystenckich dla 60 osób z niepełnosprawnościami niesamodzielnych mieszkańców m.st. Warszawy, w okresie trwania projektu. Więcej TUTAJ.

13.05.2020

Wystawa prac

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę prac autorstwa Agnieszki Stępień, podopiecznej fundacji Avalon wspierającej osoby z niepełnosprawnościami oraz uczestniczkę warsztatów pracowni plastycznej Centrum Aktywności "Na Spokojnej". Wystawa TUTAJ

12.05.2020

Próby i nagrania

Zespół warsztatów scenicznych postanowił spotykać się online — czyli: w sieci, za pośrednictwem internetu, komputera i jednego z popularnych, darmowych komunikatorów. Pozazdrościliśmy innym grupom oraz zespołom nagrywającym obecnie w domach i także przymierzamy się do własnego, zespołowego nagrania. Trzymajcie kciuki — podzielimy się efektami na pewno. Wszystkiego dobrego!

11.05.2020

Muzea w Warszawie

W poniedziałek 4 maja dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie poinformowała o jego otwarciu. Ponadto za pośrednictwem mediów społecznościowych uroczystość ta transmitowana była na żywo. Z komunikatu opublikowanego na Facebooku jednoznacznie wynika, że muzeum będzie czynne w dni powszednie: od wtorku do piątku w godzinach: 12.00 – 17.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście – na pół godziny przed zamknięciem. Jak podkreśliła dyrekcja, obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne. Monika Bala rzecznik z Działu Komunikacji i Programów Publicznych Muzeum Narodowego zdradziła, że muzeum przygotowuje się do otwarcia. Sebastian Warlikowski rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego powiedział, że władze placówki pracują nad ponownym udostępnieniem sal muzealnych, dostosowując się do nowych wymogów bezpieczeństwa. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum POLIN i Centrum Nauki Kopernik pozostają zamknięte.

08.05.2020

Filmy online

W sieci istnieje kilka platform umożliwiających legalne oglądanie filmów, seriali oraz programów telewizyjnych w sieci i na ekranie komputera (telefony, tabletu, laptopa) - poza najpopularniejszym serwisem YOUTUBE. Wspólną cechą wszystkich serwisów jest możliwość wykupienia pakietów premium z nieograniczonym dostępem do oferowanych treści. My skupimy się na możliwości oglądania filmów bez opłat, chociaż — o czym warto pamiętać — ceną za taki darmowy dostęp jest większa ilość reklam. Reklamy to zresztą nieodłączny element obecności w sieci usługodawców oraz odbiorców. To dzięki nim, mówiąc najprościej, możemy całkowicie nieodpłatnie obejrzeć film, serial czy posłuchać radia w internecie. Od czego zacząć?
1. Wybieramy jedną z dostępnych platform z filmami — wchodzimy na stronę i wyrażamy zgody, o które prosi strona — unikajmy tych, które już na wstępie oferują płatny dostęp, chodzi o standardową zgodę na przetwarzanie danych 2. W wyszukiwarce na stronie (zazwyczaj u góry strony znajdziemy pasek, w który możemy wpisać tekst, dodatkowo oznaczony lupką) wpisujemy tytuł filmu lub wybieramy — spośród dostępnego na stronie menu, podzielonego na gatunki — interesujący materiał 3. Jeśli film otwiera się natychmiast, klikamy w znak PLAY/ODTWÓRZ i — po wyświetleniu reklam, rozpoczynamy oglądanie materiału 4. Jeśli film oznaczony jest jako PREMIUM, nie obejrzymy go bez wykupienia dostępu do serwisu. WAŻNE — zanim zdecydujemy się na płatne wersje jakiejkolwiek ze stron, wypróbujmy wszystko to, co strona oferuje BEZ OPŁAT. Dopiero kiedy przekonani będziemy, że chcemy korzystać z serwisu przed dłuższy czas oraz że spełnia on nasze oczekiwania (dostępność tytułów, premier kinowych, konkretnych seriali, łatwość i intuicyjność obsługi), możemy pomyśleć o usługach płatnych. Serwisy, od których warto zacząć, znajdziecie poniżej. Miłego, owocnego serwowania!

07.05.2020

Kurs online

Zapraszamy do udziału w autorskim kursie rysunku i malarstwa od podstaw opracowanym w Centrum Aktywności "Na Spokojnej". Materiały znajdziecie TUTAJ.

06.05.2020

Ułatwienia

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło tymczasowy profil zaufany. Usługa pozwoli osobom, które dotychczas nie miały profilu zaufanego na załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Sprawdź TUTAJ. O tym, czym jest sam profil zaufany i do czego możemy go użyć, aby załatwić pilne sprawy w urzędach piszemy także TUTAJ.

05.05.2020

Książki

Miłośnicy książek mogą śledzić daty bieżących premier literackiego rynku i wybierać spośród wielu gatunków na przykład TUTAJ. Większość tytułów można kupić w sieci, bez wychodzenia z domu.

04.05.2020

Smacznego

Dzisiaj zaprezentuję danie popularne w kuchni hiszpańskiej — tortilla español. Gotować tortillę nauczyła mnie sąsiadka mojej córki Marzenki – Seniora Isabela, podczas pobytu w Hiszpanii w Castelldefels.

30.04.2020

Rękawiczki ochronne

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją dotyczącą zaleceń w sprawie ochrony przed zakażeniem warto odnotować: "Obowiązek, o którym mowa w ust.8, nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać, lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mające trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek".
Co ważne, zgodnie z rozporządzeniem, osoby zwolnione z nakazu używania rękawiczek jednorazowych nie muszą okazać żadnego orzeczenia, czy zaświadczenia, które np. określa stan ich zdrowia.

29.04.2020

Akademia NFZ

Kolejną bardzo ciekawą propozycją, realizowaną przez NFZ jest program "Trener w twoim domu". Ćwiczenia możecie oglądać na kanale YT oraz TUTAJ.

28.04.2020

Malarstwo

Od maja będzie można rozwijać talent malarski dzięki zajęciom opracowanym, zarejestrowanym w Centrum i udostępnianym na stronie.

27.04.2020

Zieleń Centrum

W miarę możliwości dbamy o zieleń, posadzoną wspólnym i sporym wysiłkiem przez nas oraz wielu z seniorów jesienią 2019. Zobaczcie pierwsze efekty naszej zeszłorocznej pracy TUTAJ!

24.04.2020

Kup bilecik!

Poprzez platformę KupBilecik możemy wybierać spośród kulturalnych wydarzeń w sieci — spektakl, kabaret, wystawa. W wyszukiwarce na TEJ STRONIE wpisz słowo online i kliknij: szukaj. Ceny biletów nie są wygórowane a niektóre wydarzenia, obejrzymy bez opłat. Natomiast całkowicie darmowe propozycje udostępnione przez samych twórców, nadesłanych do nas przez użytkowników strony, znajdziecie także TUTAJ. Udanego weekendu!

23.04.2020

NFZ radzi

Narodowy Fundusz Zdrowia, wychodząc nam wszystkim naprzeciw, realizuje wiele ciekawych filmów o tematyce prozdrowotnej. Materiał w ramach akcji DZIĘKUJĘ, NIE SŁODZĘ, możecie oglądać na kanale NFZ w sieci. Jednak nie chodzi o cukier kupowany na kilogramy i wsypywany do kawy lub herbaty... Cały odcinek TUTAJ. Na zdrowie!

22.04.2020

Domowe wypieki

Pan Maciej Barański, znany ze wspaniałych wypieków i innych wyrobów kulinarnych dzieli się z nami przepisami na chlebek domowy z twarożkiem — także własnej roboty. Przepisy znajdziecie TUTAJ. Smacznego!

21.04.2020

Nadesłane do redakcji

Kochani, korona-wirus wciąż jeszcze jest z nami, a my zostajemy w domach i niewiele w ogóle nam można. Ja na przykład powinnam być teraz w Busku... Niespodziewanie COVID-19 pokrzyżował te plany. Myślę, że nie tylko moje. Mam szczęście posiadania własnego ogrodu, a sezon wiosenny rozpoczął się na dobre. Postanowiłam wykorzystać siły na jego porządkowanie. Na pierwszy ogień — oczywiście — grabienie suchych liści dębowych. Były ich straszne ilości. Dodatkowo pełno żołędzi, które trzeba wyzbierać (na kolanach) po to, by nie mieć w ogrodzie mnóstwa rosnących dębczaków. Później odmłodziłam żywopłot, który cierpliwie odczekał całe 25 lat. Na zdjęciach widać jak wyglądał wcześniej i teraz. Na pozostałych zdjęciach widać także: piłę łańcuchową, taczkę, choinkę do posadzenia, ogrodnicze narzędzia i mojego psa... największego ogrodowego szkodnika! Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

20.04.2020

Kulawa Warszawa

Dzień dobry! Dzisiaj, dzięki użytkowniczce naszej strony, dzielimy się z Państwem niezwykle ciekawą inicjatywą społeczną i jej ukierunkowanymi działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz środowisk, w których żyją na co dzień. Fundacja Kulawa Warszawa na swoim profilu na portalu FACEBOOK zamieszcza regularnie transmisje na żywo, dostępne także później jako nagrania wideo. W filmach porusza niezwykle ważne zagadnienia dotyczące codzienności osób z różnymi niepełnosprawnościami. Co ważne, twórcami i bohaterami materiałów są sami zainteresowani. Bezpretensjonalne, szczere i czytelne w przekazie oraz idei treści trafiają do serca i świadomości oglądającego. Popatrzcie, podzielcie się z innymi, udostępniajcie. Na dobry początek przygody z kanałem zamieszczamy film pt. "Lekcja savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami online" który obejrzycie, klikając TUTAJ. Miłego dnia i równie udanego tygodnia!

17.04.2020

Kultura w sieci

Dzisiaj początek weekendu! W „normalnych” czasach wielu z nas planowałoby wyjście do kina, teatru, na koncert lub na wystawę...

16.04.2020

Komunikatory

Większość z nas od dawna korzysta z telefonów komórkowych, wykonuje połączenia telefoniczne, odbiera wiadomości tekstowe SMS i obrazkowe MMS-y. Umiemy wysyłać zdjęcia, a często też posiadamy konto na popularnym portalu społecznościowym FACEBOOK oraz prywatny adres skrzynki internetowej poczty e-mail.

15.04.2020

Wystawa obrazów

Pracownia plastyczna Centrum Aktywności "Na Spokojnej", w której na co dzień powstają liczne cykle prac wykonywanych wieloma różnymi technikami ma przyjemność zaprosić na I część Wirtualnej Wystawy, która znajduje się TUTAJ. W kąciku poświęconym sztuce zamieszczamy interesujące treści z obszaru sztuk plastycznych, muzycznych, poezji czy teatru.

14.04.2020

Maski ochronne

Wobec licznych wątpliwości co do zakresu obowiązku zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej, który ma obowiązywać od najbliższego czwartku (16.04), resort zdrowia przygotowuje przepisy doprecyzowujące. Jak zapewnia Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, konkretne wytyczne będzie można znaleźć na stronach internetowych resortu oraz w środkach masowego przekazu. (...) "Nie mówimy, że musi być to maseczka: może być to chustka, może być to szalik. Konkretne regulacje przedstawimy po świętach" – precyzował minister dopytywany przez dziennikarzy. Istotą jest zasłonienie ust i nosa. Mogą służyć do tego środki, które sami przygotujemy, ale też cały przemysł polski, który został przestawiony na szycie tych masek – dodawał. Podpowiedź, jak szybko samemu zrobić maseczkę bez szycia: TUTAJ.

13.04.2020

Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny (zwany też lanym poniedziałkiem) – drugi dzień świąt Wielkanocy, stanowiący w Polsce dzień wolny od pracy.

12.04.2020

Wielkanoc

Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu: Pascha

11.04.2020

Wielka sobota

Wielka Sobota – przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej.

10.04.2020

Aplikacja mobilna

Twój Parasol – aplikacja mobilna ☂️
Twój Parasol to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.
Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego.
W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.
https://twojparasol.com/

09.04.2020

Wsparcie Dzielnicy

Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy przygotował wsparcie dla seniorów i osób niewychodzących z domu. Kliknij w obrazek aby powiększyć.

08.04.2020

Wesołych Świąt!

07.04.2020

Pomoc niepełnosprawnym

(...) Wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które na skutek epidemii nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii w czasie od 9 marca do 4 wrzenia 2020 r. utraciły możliwość korzystania – przez co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych – z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

06.04.2020

Dieta w dobie pandemii

W związku z pojawianiem się niesprawdzonych informacji na temat stosowania różnych diet, suplementów diety, składników mineralnych i witamin w celu ochrony przed COVID-19 Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny udostępnia stanowisko Polskiego Towarzystwa Dietetyki w tej sprawie. To ważne, by czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł i nie dać sie oszukać. Pełna treść oświadczenia znajduje się TUTAJ

03.04.2020

UL z książkami

Od 16 marca 2020 roku Unia Literacka zorganizowała specjalny cykl wirtualnych spotkań „UL z książkami” z autorami i autorkami książek. UL będzie bzykał i brzęczał do końca epidemii, codziennie o godzinie 18.00 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają, wygłupiają się i walczą z problemami technicznymi na Facebooku. Dzisiaj swoje opowiadanie przeczyta noblistka Olga Tokarczuk.

02.04.2020

Biblioteka internetowa

O tym, że możemy korzystać z bibliotek w internecie wie każdy użytkownik sieci. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich udostępnia swoje zbiory bez żadnych opłat.

01.04.2020

Nowe funkcje witryny

W związku z nową sytuacją będziecie mogli Państwo śledzić na stronie internetowej zarówno aktualne informacje, jak i korzystać z jej nowych funkcji. Dział Blog to niemal codzienne wpisy na bardzo różne tematy — od porad, przez przegląd oferty dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w sieci — po relacje z przygotowań do zajęć oraz przewodnik po naszym obszernym archiwum. Zapraszamy także do przesyłania bezpośrednio do administratora strony własnych wpisów — pomysłów i polecanych, sprawdzonych witryn, z których korzystacie Państwo na co dzień w domu. Postaramy się także odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie dotrą do nas drogą elektroniczną. Adres do kontaktu z witryną: naspokojnej@interia.pl

31.03.2020

*Informujemy, iż strona NIGDY nie promowała - nie będzie tego robić teraz czy w przyszłości - odpłatnie, nieodpłatnie i na jakichkolwiek innych zasadach żadnych konkretnych firm, stron, podmiotów, osób czy usługodawców w celach komercyjnych lub zarobkowych.