Blog


01.04.2020

Nowe funkcje witryny

W związku z nową sytuacją będziecie mogli Państwo śledzić na stronie internetowej zarówno aktualne informacje, jak i korzystać z jej nowych funkcji. Dział Blog to codzienne wpisy na bardzo różne tematy — od porad, przez przegląd oferty dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w sieci — po relacje z przygotowań do zajęć oraz przewodnik po naszym obszernym archiwum. Zapraszamy także do przesyłania bezpośrednio do administratora strony własnych wpisów — pomysłów i polecanych, sprawdzonych witryn, z których korzystacie Państwo na co dzień w domu. Postaramy się także odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie dotrą do nas drogą elektroniczną. Adres do kontaktu z witryną: naspokojnej@interia.pl

 

 

04.06.2020

Urzędy

Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. określa nowe zasady związane ze zniesieniem niektórych ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. Niektóre z nich w szczególności dotyczą osób z niepełnosprawnościami. Cały artykuł TUTAJ.

03.06.2020

Reżim sanitarny

Pierwsze zajęcia już za nami - dziękujemy uczestnikom za przestrzeganie wszystkich zasad, obowiązujących w Centrum. Stopniowo ilość warsztatów będzie zwiększana a ilość ograniczeń znoszona. Na bieżąco otrzymujemy zalecenia dla placówek naszego typu i od razu wprowadzamy je w życie - w trosce o zdrowie i wzajemne bezpieczeństwo. 

02.06.2020

Babcia.TV

Przeglądając sieć, a także nadsyłane do nas materiały; z ciekawymi stronami i miejscami w sieci, trafiliśmy na ciekawy projekt pt. BABIA.TV, prowadzony przez blog MĄDRA BABCIA. Na kanale znajdziemy wiele ciekawych filmików, wywiadów, opinii, informacji - a wśród nich - miły dział: Ćwiczenia dla młodzieży po 50 tce, który z czystym sumieniem polecamy. W oczekiwaniu na zwiększanie oferty nie tylko Centrum, ale też wszystkich ośrodków, z pulą zajęć dla seniorów, warto zrobić małą rozgrzewkę i przygotować mięśnie do powrotu do pełnej formy. Materiał znajdziecie TUTAJ a sam kanał można śledzić także TU. Udanego dnia!

01.06.2020

Dzień dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca od 1950. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Kilka pomysłów, na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem, podpowiadamy TUTAJ. Wszystiego najlepszego!

29.05.2020

Aktualności

Z dniem 1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze lot wznawiają loty pasażerskie.

28.05.2020

Nauka

Uniwersytet Warszawski zaprasza na bezpłatne kurs on-line języka angielskiego "Komunikatywny Senior".

27.05.2020

Kamerka

Aby widzieć rozmówcę, łącząc się z nim za pośrednictwem internetu, potrzebujemy INTERNETOWEJ KAMERKI.

26.05.2020

Komunikat

W czerwcu powoli wracają - w ramach obowiązujących obostrzeń, związanych z koronawirusem - wybrane zajęcia w Centrum Aktywności "Na Spokojnej".

25.05.2020

Księga gości

W księdze gości można już pozostawić własny wpis - z pozdrowieniami, pomysłem, radami. Aby przejść do wpisów, wystarczy kliknąć obrazek obok.

22.05.2020

Ułatwienie

Świetna - i dla wielu bardzo potrzebna - zmiana trafia do Map Google. Teraz można będzie łatwo sprawdzić czy miejsce jest przyjazne osobom na wózkach inwalidzkich. Więcej TUTAJ.

21.05.2020

Ciekawe

Carl Honoré - kanadyjski dziennikarz i publicysta, laureat wielu nagród. „Newsweek” określił go jako „międzynarodowego rzecznika idei czasu wolnego”.  Zadebiutował "Pochwałą powolności". "Siła wieku" to ważna, inspirująca lektura i drogowskaz...

20.05.2020

Teatr w domu

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line, zbudowany zarówno ze spektakli na żywo, jak i z bogatego archiwum teatru. W najbliższym czasie zaproponuje widzom spotkania z historią teatru, czytania performatywne na żywo, spektakle archiwalne, a także transmisje spektakli na żywo, w tym premiery – kiedy tylko będzie to bezpieczne. Więcej informacji dodaliśmy TUTAJ.

19.05.2020

E-wycieczka

Prywatnym archiwum zdjęć (sprzed pandemii) dzieli się z nami pan Maciek. Zapraszamy do oglądania TUTAJ.

18.05.2020

Wiosna w Centrum

Wiosna to czas sadzenia, przesadzania oraz intensywnego wzrostu roślin w domu, ogrodzie, tarasach. Także w pomieszczeniach Centrum przyszła pora na pielęgnacyjne zabiegi kwiatów. ZOBACZCIE.

15.05.2020

Sopot online

Jeśli mamy ochotę — choć wirtualnie — odwiedzić na przykład Sopot i sprawdzić, jak w tej chwili wygląda słynne sopockie molo, możemy spojrzeć na obraz z kamery internetowej, nadającej obraz w czasie rzeczywistym TUTAJ. Bez wychodzenia z domu odwiedzimy dowolnie wybrane miasto w kraju i za granicą! Kraków, Poznań, New York a może Zakopane? Nic prostszego. Kamerki są zainstalowane w centrach większości miast. Udanego weekendu!

14.05.2020

Ogłoszenie

Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa” oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział warszawski zapraszają do udziału w projekcie AOON WARSZAWA. Celem głównym projektu jest wzrost dostępu do usług asystenckich dla 60 osób z niepełnosprawnościami niesamodzielnych mieszkańców m.st. Warszawy, w okresie trwania projektu. Więcej TUTAJ.

13.05.2020

Wystawa prac

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę prac autorstwa Agnieszki Stępień, podopiecznej fundacji Avalon wspierającej osoby z niepełnosprawnościami oraz uczestniczkę warsztatów pracowni plastycznej Centrum Aktywności "Na Spokojnej". Wystawa TUTAJ

12.05.2020

Próby i nagrania

Zespół warsztatów scenicznych postanowił spotykać się online — czyli: w sieci, za pośrednictwem internetu, komputera i jednego z popularnych, darmowych komunikatorów. Pozazdrościliśmy innym grupom oraz zespołom nagrywającym obecnie w domach i także przymierzamy się do własnego, zespołowego nagrania. Trzymajcie kciuki — podzielimy się efektami na pewno. Wszystkiego dobrego!

11.05.2020

Muzea w Warszawie

W poniedziałek 4 maja dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie poinformowała o jego otwarciu. Ponadto za pośrednictwem mediów społecznościowych uroczystość ta transmitowana była na żywo. Z komunikatu opublikowanego na Facebooku jednoznacznie wynika, że muzeum będzie czynne w dni powszednie: od wtorku do piątku w godzinach: 12.00 – 17.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście – na pół godziny przed zamknięciem. Jak podkreśliła dyrekcja, obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne. Monika Bala rzecznik z Działu Komunikacji i Programów Publicznych Muzeum Narodowego zdradziła, że muzeum przygotowuje się do otwarcia. Sebastian Warlikowski rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego powiedział, że władze placówki pracują nad ponownym udostępnieniem sal muzealnych, dostosowując się do nowych wymogów bezpieczeństwa. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum POLIN i Centrum Nauki Kopernik pozostają zamknięte.

08.05.2020

Filmy online

W sieci istnieje kilka platform umożliwiających legalne oglądanie filmów, seriali oraz programów telewizyjnych w sieci i na ekranie komputera (telefony, tabletu, laptopa) - poza najpopularniejszym serwisem YOUTUBE. Wspólną cechą wszystkich serwisów jest możliwość wykupienia pakietów premium z nieograniczonym dostępem do oferowanych treści. My skupimy się na możliwości oglądania filmów bez opłat, chociaż — o czym warto pamiętać — ceną za taki darmowy dostęp jest większa ilość reklam. Reklamy to zresztą nieodłączny element obecności w sieci usługodawców oraz odbiorców. To dzięki nim, mówiąc najprościej, możemy całkowicie nieodpłatnie obejrzeć film, serial czy posłuchać radia w internecie. Od czego zacząć?
1. Wybieramy jedną z dostępnych platform z filmami — wchodzimy na stronę i wyrażamy zgody, o które prosi strona — unikajmy tych, które już na wstępie oferują płatny dostęp, chodzi o standardową zgodę na przetwarzanie danych 2. W wyszukiwarce na stronie (zazwyczaj u góry strony znajdziemy pasek, w który możemy wpisać tekst, dodatkowo oznaczony lupką) wpisujemy tytuł filmu lub wybieramy — spośród dostępnego na stronie menu, podzielonego na gatunki — interesujący materiał 3. Jeśli film otwiera się natychmiast, klikamy w znak PLAY/ODTWÓRZ i — po wyświetleniu reklam, rozpoczynamy oglądanie materiału 4. Jeśli film oznaczony jest jako PREMIUM, nie obejrzymy go bez wykupienia dostępu do serwisu. WAŻNE — zanim zdecydujemy się na płatne wersje jakiejkolwiek ze stron, wypróbujmy wszystko to, co strona oferuje BEZ OPŁAT. Dopiero kiedy przekonani będziemy, że chcemy korzystać z serwisu przed dłuższy czas oraz że spełnia on nasze oczekiwania (dostępność tytułów, premier kinowych, konkretnych seriali, łatwość i intuicyjność obsługi), możemy pomyśleć o usługach płatnych. Serwisy, od których warto zacząć, znajdziecie poniżej. Miłego, owocnego serwowania!

07.05.2020

Kurs online

Zapraszamy do udziału w autorskim kursie rysunku i malarstwa od podstaw opracowanym w Centrum Aktywności "Na Spokojnej". Materiały znajdziecie TUTAJ.

06.05.2020

Ułatwienia

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło tymczasowy profil zaufany. Usługa pozwoli osobom, które dotychczas nie miały profilu zaufanego na załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Sprawdź TUTAJ. O tym, czym jest sam profil zaufany i do czego możemy go użyć, aby załatwić pilne sprawy w urzędach piszemy także TUTAJ.

05.05.2020

Książki

Miłośnicy książek mogą śledzić daty bieżących premier literackiego rynku i wybierać spośród wielu gatunków na przykład TUTAJ. Większość tytułów można kupić w sieci, bez wychodzenia z domu.

04.05.2020

Smacznego

Dzisiaj zaprezentuję danie popularne w kuchni hiszpańskiej — tortilla español. Gotować tortillę nauczyła mnie sąsiadka mojej córki Marzenki – Seniora Isabela, podczas pobytu w Hiszpanii w Castelldefels.

30.04.2020

Rękawiczki ochronne

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją dotyczącą zaleceń w sprawie ochrony przed zakażeniem warto odnotować: "Obowiązek, o którym mowa w ust.8, nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać, lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mające trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek".
Co ważne, zgodnie z rozporządzeniem, osoby zwolnione z nakazu używania rękawiczek jednorazowych nie muszą okazać żadnego orzeczenia, czy zaświadczenia, które np. określa stan ich zdrowia.

29.04.2020

Akademia NFZ

Kolejną bardzo ciekawą propozycją, realizowaną przez NFZ jest program "Trener w twoim domu". Ćwiczenia możecie oglądać na kanale YT oraz TUTAJ.

28.04.2020

Malarstwo

Od maja będzie można rozwijać talent malarski dzięki zajęciom opracowanym, zarejestrowanym w Centrum i udostępnianym na stronie.

27.04.2020

Zieleń Centrum

W miarę możliwości dbamy o zieleń, posadzoną wspólnym i sporym wysiłkiem przez nas oraz wielu z seniorów jesienią 2019. Zobaczcie pierwsze efekty naszej zeszłorocznej pracy TUTAJ!

24.04.2020

Kup bilecik!

Poprzez platformę KupBilecik możemy wybierać spośród kulturalnych wydarzeń w sieci — spektakl, kabaret, wystawa. W wyszukiwarce na TEJ STRONIE wpisz słowo online i kliknij: szukaj. Ceny biletów nie są wygórowane a niektóre wydarzenia, obejrzymy bez opłat. Natomiast całkowicie darmowe propozycje udostępnione przez samych twórców, nadesłanych do nas przez użytkowników strony, znajdziecie także TUTAJ. Udanego weekendu!

23.04.2020

NFZ radzi

Narodowy Fundusz Zdrowia, wychodząc nam wszystkim naprzeciw, realizuje wiele ciekawych filmów o tematyce prozdrowotnej. Materiał w ramach akcji DZIĘKUJĘ, NIE SŁODZĘ, możecie oglądać na kanale NFZ w sieci. Jednak nie chodzi o cukier kupowany na kilogramy i wsypywany do kawy lub herbaty... Cały odcinek TUTAJ. Na zdrowie!

22.04.2020

Domowe wypieki

Pan Maciej Barański, znany ze wspaniałych wypieków i innych wyrobów kulinarnych dzieli się z nami przepisami na chlebek domowy z twarożkiem — także własnej roboty. Przepisy znajdziecie TUTAJ. Smacznego!

21.04.2020

Nadesłane do redakcji

Kochani, korona-wirus wciąż jeszcze jest z nami, a my zostajemy w domach i niewiele w ogóle nam można. Ja na przykład powinnam być teraz w Busku... Niespodziewanie COVID-19 pokrzyżował te plany. Myślę, że nie tylko moje. Mam szczęście posiadania własnego ogrodu, a sezon wiosenny rozpoczął się na dobre. Postanowiłam wykorzystać siły na jego porządkowanie. Na pierwszy ogień — oczywiście — grabienie suchych liści dębowych. Były ich straszne ilości. Dodatkowo pełno żołędzi, które trzeba wyzbierać (na kolanach) po to, by nie mieć w ogrodzie mnóstwa rosnących dębczaków. Później odmłodziłam żywopłot, który cierpliwie odczekał całe 25 lat. Na zdjęciach widać jak wyglądał wcześniej i teraz. Na pozostałych zdjęciach widać także: piłę łańcuchową, taczkę, choinkę do posadzenia, ogrodnicze narzędzia i mojego psa... największego ogrodowego szkodnika! Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

20.04.2020

Kulawa Warszawa

Dzień dobry! Dzisiaj, dzięki użytkowniczce naszej strony, dzielimy się z Państwem niezwykle ciekawą inicjatywą społeczną i jej ukierunkowanymi działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz środowisk, w których żyją na co dzień. Fundacja Kulawa Warszawa na swoim profilu na portalu FACEBOOK zamieszcza regularnie transmisje na żywo, dostępne także później jako nagrania wideo. W filmach porusza niezwykle ważne zagadnienia dotyczące codzienności osób z różnymi niepełnosprawnościami. Co ważne, twórcami i bohaterami materiałów są sami zainteresowani. Bezpretensjonalne, szczere i czytelne w przekazie oraz idei treści trafiają do serca i świadomości oglądającego. Popatrzcie, podzielcie się z innymi, udostępniajcie. Na dobry początek przygody z kanałem zamieszczamy film pt. "Lekcja savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami online" który obejrzycie, klikając TUTAJ. Miłego dnia i równie udanego tygodnia!

17.04.2020

Kultura w sieci

Dzisiaj początek weekendu! W „normalnych” czasach wielu z nas planowałoby wyjście do kina, teatru, na koncert lub na wystawę...

16.04.2020

Komunikatory

Większość z nas od dawna korzysta z telefonów komórkowych, wykonuje połączenia telefoniczne, odbiera wiadomości tekstowe SMS i obrazkowe MMS-y. Umiemy wysyłać zdjęcia, a często też posiadamy konto na popularnym portalu społecznościowym FACEBOOK oraz prywatny adres skrzynki internetowej poczty e-mail.

15.04.2020

Wystawa obrazów

Pracownia plastyczna Centrum Aktywności "Na Spokojnej", w której na co dzień powstają liczne cykle prac wykonywanych wieloma różnymi technikami ma przyjemność zaprosić na I część Wirtualnej Wystawy, która znajduje się TUTAJ. W kąciku poświęconym sztuce zamieszczamy interesujące treści z obszaru sztuk plastycznych, muzycznych, poezji czy teatru.

14.04.2020

Maski ochronne

Wobec licznych wątpliwości co do zakresu obowiązku zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej, który ma obowiązywać od najbliższego czwartku (16.04), resort zdrowia przygotowuje przepisy doprecyzowujące. Jak zapewnia Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, konkretne wytyczne będzie można znaleźć na stronach internetowych resortu oraz w środkach masowego przekazu. (...) "Nie mówimy, że musi być to maseczka: może być to chustka, może być to szalik. Konkretne regulacje przedstawimy po świętach" – precyzował minister dopytywany przez dziennikarzy. Istotą jest zasłonienie ust i nosa. Mogą służyć do tego środki, które sami przygotujemy, ale też cały przemysł polski, który został przestawiony na szycie tych masek – dodawał. Podpowiedź, jak szybko samemu zrobić maseczkę bez szycia: TUTAJ.

13.04.2020

Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny (zwany też lanym poniedziałkiem) – drugi dzień świąt Wielkanocy, stanowiący w Polsce dzień wolny od pracy.

12.04.2020

Wielkanoc

Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu: Pascha

11.04.2020

Wielka sobota

Wielka Sobota – przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej.

10.04.2020

Aplikacja mobilna

Twój Parasol – aplikacja mobilna ☂️
Twój Parasol to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.
Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego.
W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.
https://twojparasol.com/

09.04.2020

Wsparcie Dzielnicy

Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy przygotował wsparcie dla seniorów i osób niewychodzących z domu. Kliknij w obrazek aby powiększyć.

08.04.2020

Wesołych Świąt!

07.04.2020

Pomoc niepełnosprawnym

(...) Wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które na skutek epidemii nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii w czasie od 9 marca do 4 wrzenia 2020 r. utraciły możliwość korzystania – przez co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych – z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

06.04.2020

Dieta w dobie pandemii

W związku z pojawianiem się niesprawdzonych informacji na temat stosowania różnych diet, suplementów diety, składników mineralnych i witamin w celu ochrony przed COVID-19 Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny udostępnia stanowisko Polskiego Towarzystwa Dietetyki w tej sprawie. To ważne, by czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł i nie dać sie oszukać. Pełna treść oświadczenia znajduje się TUTAJ

03.04.2020

UL z książkami

Od 16 marca 2020 roku Unia Literacka zorganizowała specjalny cykl wirtualnych spotkań „UL z książkami” z autorami i autorkami książek. UL będzie bzykał i brzęczał do końca epidemii, codziennie o godzinie 18.00 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają, wygłupiają się i walczą z problemami technicznymi na Facebooku. Dzisiaj swoje opowiadanie przeczyta noblistka Olga Tokarczuk.

02.04.2020

Biblioteka internetowa

O tym, że możemy korzystać z bibliotek w internecie wie każdy użytkownik sieci. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich udostępnia swoje zbiory bez żadnych opłat.

31.03.2020

*Informujemy, iż strona NIGDY nie promowała - nie będzie tego robić teraz czy w przyszłości - odpłatnie, nieodpłatnie i na jakichkolwiek innych zasadach żadnych konkretnych firm, stron, podmiotów, osób czy usługodawców w celach komercyjnych lub zarobkowych.