ARCHIWUM


 

Czwartek 17 grudnia 2020 o godziny 12.00 odbyło się świąteczne spotkanie na żywo!

 

 

 

 

Zapraszam do spędzenia czasu w formie możliwych do przeprowadzenia świątecznych warsztatów online D.I.Y. „zrób to sam/a".

 

We czwartek 17 grudnia będę nadawał bezpośrednią transmisję z miejsca, w którym będę, aby spędzić z Państwem parę chwil i pokazać kilka pomysłów na proste, świąteczne patenty:; dekoracje, upominki, ozdoby.

 

Pokażę też, jak korzystać z darmowych podkładów kolęd, by wspólnie lub samemu pośpiewać najbardziej znane utwory.

 

Jakich aplikacji używać, by oglądać rozmówcę w czasie połączenia i — często — mimo braku możliwości swobodnej komunikacji, złożyć sobie życzenia twarzą w twarz!

 

Zapraszam do zapisywania się u p. Moniki lub poprzez formularz kontaktowy na stronie.

Zaczniemy o godzinie 12.00.

 

Informacja o Ilości uczestników spotkania pozwoli mi opracować program adekwatny do okoliczności.

 

 

 

Decyzją Wojewody nr WPS-I.9421.100.2020 z dnia 16.10.2020 od dnia 19.10.2020r do odwołania, zostają zawieszone zajęcia stacjonarne w Centrum Aktywności „Na Spokojnej”.

 

Aktualnie uruchamiamy zajęcia zdalne w formie transmisji internetowej i/lub połączenia online.

 

Osoby gotowe do udziału w zajęciach zdalnych oraz pragnące dołączyć do grup gimnastyki, zajęć wokalno-aktorskich, komputerowych oraz plastycznych zapraszamy do kontaktu telefonicznego, formularza na stronie w zakładce kontakt i za pośrednictwem poczty e-mail.

 

 

Słuchaczom zajęć j.angielskiego przypominamy o przesłaniu swojego adresu e-mail, na który dotrą cykliczne zajęcia w wersji elektronicznej.

 

W wiadomości zwrotnej poprosimy o zgodę na otrzymywanie nagranych przez Lektora, dla Państwa, materiałów.

 

 

W związku z dynamiczną sytuacją, związaną z pandemią wirusa covid-19 uruchamiamy zdalną wersję zajęć rysunku, malarstwa i kompozycji. Aby dołączyć do zajęć, ich uczestnik potrzebuje (prócz własnych materiałów plastycznych):

 

  • internetowego łącza
  • aktywnego adresu poczty e-mail
  • konta w serwisie YT lub/i skype — w zależności od wersji zajęć (połączenie/transmisja).

 

Niebawem udostępnimy pozostałe informacje oraz regulamin zajęć a Państwa zachęcamy do uczestnictwa w tej bezpiecznej formie aktywności indywidualnej, oraz dołączenia do zespołu spotykającego się online.

 

 

Wspólnie z Magdą ze SkutecznieTV demaskujemy popularne „bomby cukrowe”... 3 odcinek serii dziękuję, nie słodzę.

Dni walki z rakiem. Styl życia a nowotwory. Film przygotowany w ramach akcji "Środa z Profilaktyką". W filmie wykorzystano fragmenty programu "Zdrowie w Twoich Rękach", realizowanego przez TVP3 Lublin we współpracy z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. W materiale wypowiadali się dr n. med. Jacek Mendocha, chirurg onkolog z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, dr n. med. Joanna Bartosińska z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Karol Tarkowski, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Serdecznie zapraszamy do współpracy z Uniwersytetem Warszawskim w ramach projektu pt. "Trzecia Misja Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego" - organizujemy bezpłatne kursy on-line z języka angielskiego:

 

1. Kurs "Komunikatywny Senior"

 

W ramach projektu serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym kursie pozwalającym poznać podstawy języka angielskiego, coraz bardziej potrzebnego do funkcjonowania we współczesnym świecie. Do celów kursu należy rozwinięcie wiedzy i kompetencji uczestników w obszarze języka angielskiego.

Kurs skierowany do osób dorosłych powyżej 65 roku życia.

 

2. Szkolenie z Metody CLIL-VET

 

Zapraszamy osoby dorosłe, przyszłych pracowników sektora edukacyjnego, wyrażających chęć znalezienia lub zmiany pracy (bądź rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej), na kurs z zakresu zintegrowanego nauczania przedmiotowo – językowego (metoda CLIL-VET). Kurs zawiera m.in. dwa moduły dotyczące zagadnień związanych z poszukiwaniem pracy.

Kurs skierowany do osób dorosłych, posiadających dyplom ukończenia szkoły średniej.

 

3. Kurs z języka angielskiego dla licealistów (maturalny lub kulturowy)

 

Zapraszamy uczniów szkół średnich na kurs poszerzający wiedzę w obszarze języka angielskiego lub na kurs przygotowujący do matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Projekt organizowany jest przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wszystkie kursy mają formę e-learningu.

Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się pod adresem:

misja@wne.uw.edu.pl

Liczymy na Państwa udział w projekcie.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji, Sekcja ds. Badań i Publikacji Krzysztof Kachniarz, Joanna Pacho

 

 

Warto, mimo konieczności spędzania czasu w domu, dbać o właściwą dawkę ruchu i ogólną, dobrą kondycję, o czym przekonuje p. Bożena Borys, prowadząca w Centrum poniedziałkową gimnastykę seniora. Zestaw cwiczeń, opatrzonych komentarzem i barwnymi fotografiami, jako specjalny dodatek miesięcznika Pokolenia w jego elektronicznej wersji, znajduje się TUTAJ.

 

 

CYFROWE WSPARCIE SENIORA
Wychodząc naprzeciw kryzysowej sytuacji, mając na uwadze bezpieczeństwo Seniorów proponujemy telefoniczne konsultacje w ramach Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora w Warszawie.


Zachęcamy do zapisów Seniorów z Wesołej:

środy 14:00-17:00, piątki 9:00-12:00 tel. 519 622 375
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora” to program edukacyjny zakładający wsparcie dla każdej osoby powyżej 60 roku życia!

W ramach programu można bezpłatnie uczestniczyć w indywidualnych konsultacjach z zakresu posługiwania się komputerem, tabletem, telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym i innymi narzędziami cyfrowymi.
Dodatkowe informacje związane z funkcjonowaniem Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora znajdują się na stronie internetowej TUTAJ.

 

Zapraszamy wszystkich dotychczasowych uczestników naszych zajęć a także osoby, które po prostu lubią i chcą rysować do wspólnej pracy nad elementami sztuki rysunku oraz malarstwa.

 

 

DLA KOGO

 

Kurs jest dedykowany początkującym. Dla osób z podstawową wiedzą w przedmiocie może stanowić powtórkę materiału i inspirację do własnych poszukiwań. Wszystkich zachęcamy do samodzielnej twóczości a także do wspólnego rysowania z domownikami.

 

ODCINKI:

 

Pierwszy odcinek poświęcony jest zagadnieniu kompozycji w obrazie. Kolejny odcinek - perspektywa, znajdziecie Państwo poniżej. Więcej zagadnień realizujemy w ramach zajęć zdalnych i online.

 

NARZĘDZIA:

 

Potrzebować będziemy podstawowych narzędzi, które zazwyczaj każdy z nas posiada w domu; kartki papieru (może to być szary papier pakowy, tekturka, kartka ksero, z bloku rysunkowego i każda inna, niezarysowana powierzchnia), ołówka (węgla, rysika, kredki) i przedmiotów codziennego użytku (szklanka, kubek, talerzyk itp.) oraz kilku owoców czy warzyw. Ćwiczenie pokazuje zasady komponowania płaszczyzny obrazu natomiast zachęcamy do samodzielnego ustawiania martwej natury i obserwacji w trakcie przenoszenia na papier. Można również, dla ćwiczenia, odtworzyć przykładową kompozycję, pokazaną w filmie.

 

UWAGI TECHNICZNE:

 

Aby zatrzymać film, wciśnij PAUZĘ w lewym dolnym rogu okna filmu lub naciśnij klawisz SPACJA (najdłuższy klawisz umieszczony centralnie pod klawiaturą alfabetyczną) na komputerze (laptopie). Aby ponownie odtworzyć film w miejscu zatrzymania należy znowu naciśnąć klawisz SPACJI czy uruchomić go kursorem myszy. Film posiada napisy w języku polskim. 

 

Chętnie obejrzymy powstałe w trakcie zajęć online prace! zdjęcia obrazów, szkiców i rysunków można nadsyłać na adres: naspokojnej@interia.pl

 

POZDRAWIAMY!

 

 

KOMPOZYCJA LINEARNA

 

A. Stępień KOMPOZYCJA LINEARNA "Pejzaż"
A. Stępień KOMPOZYCJA LINEARNA "Pejzaż"

 

 

Jak stworzyć dekoracyjną, barwną kompozycję linearną na płótnie, kartonie czy innej powierzchni obrazu? To dość łatwe. Na początek dobierzmy odpowiedni format obrazu. Zastanówmy się, czy ma to być kształt kwadratu, prostokąta lub po porostu sięgnijmy po materiał, jaki akurat mamy pod ręką (kartka papieru, blok rysunkowy, gotowe podobrazie).


Wybierzmy technikę pracy. To, jaką technikę wybierzemy determinuje już na wstępie możliwości wyrazu i wpływa na efekt końcowy – o wiele trudniej będzie wykonać ogromną kompozycję przy użyciu małego pędzelka czy techniki wydzierania a o wiele więcej możliwości stwarza technika kolażu, pozwalająca łączyć wiele różnych materiałów ze sobą na jednej przestrzeni plastycznej.


Zacznijmy od czegoś prostego. Nie musimy posiadać drogich farb, wyszukanych, profesjonalnych narzędzi czy szerokiej palety kolorystycznej kredek. Wystarczy roztwór kawy, zwykły flamaster – taki, jakiego używa się do „kolorowanek” czy zakreślania tekstu lub resztka lakieru do paznokci.

 

Zaczynamy od wyboru elementu wiodącego – motywu, którym będziemy się posługiwać. Już na wstępie warto zastanowić się, czy nasza kompozycja będzie linearna – stworzona z powtarzających się motywów ułożonych na podobieństwo egipskich hieroglifów czy zbliżonych do układu tekstu w książce, organiczna – przedstawiająca motywy wzięte z natury (trawy, rośliny, chmury, owoce itp.), przedstawiająca czy nieprzedstawiająca (kształty wymyślone, nieistniejące w naturze).


Aby ułatwić ćwiczenie, wybierzmy jeden motyw – np.: rytm różnych liści.


W kompozycji prezentowanej powyżej autorstwa pani Agnieszki Stępień,  która na co dzień interesuje się sztuką i zajmuje się nią amatorsko, widać wykorzystany motyw organiczny. Dodatkowo mamy tu do czynienia z techniką malarską, polegającą na wykorzystaniu elementów natury jako swoistego stempla.


Wybrane przedmioty pokrywamy dowolną farbą (wodną, olejną lub barwnikiem) i odbijamy na kartonie czy płótnie. Tworzymy strukturę, zbliżoną do pracy malarskiej z natury, przypominającą pejzaż. Dzięki wykorzystaniu różnych barw kompozycja staje się niezwykle dekoracyjna a rytm liści tworzy gęstą, graficzną sieć.


Prezentowany obraz ma format 100x70, jest oprawiony w antyramę i stanowi piękną dekorację naszych wnętrz.

 

 

 

ARTYSTYCZNA INICJATYWA

 

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego — Kultura w sieci, w którym nasi seniorzy i seniorki, posiadający i posiadające pasje artystyczne, odnaleźli przestrzeń dla prezentacji swoich umiejętności oraz talentu:

 

 

AGNIESZKA STĘPIEŃ

WYSTAWA

 

Z przyjemnością zapraszamy na wirtualną wystawę prac autorstwa Agnieszki Stępień, podopiecznej fundacji Avalon wspierającej osoby z niepełnosprawnościami oraz uczestniczkę warsztatów pracowni plastycznej Centrum Aktywności "Na Spokojnej"

 

 

POZOSTAŁE ZASOBY

 

 

 

 

ZDROWIE

 

 

Tężnie solankowe - jak działają?


Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.
Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.

 

Tężnie solankowe - na jakie choroby?


Korzystając z tężni solankowej odciążamy także pracę naszych nerek i wątroby, przyczyniamy się także do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.

 

Tężnie solankowe - przeciwwskazania


Tężnie solankowe niestety nie są dla każdego. Do przeciwwskazań należą niewydolność naczyń wieńcowych serca, świeżo przebyty zawał, podwyższona temperatura, choroby nowotworowe i nadwrażliwość na jony obecne w roztworze solankowym. Dlatego zanim zdecydujesz się na kurację w tężni solankowej, zapytaj najlepiej o radę swojego lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu, podczas pobytu w tężni zrelaksujesz się i podreperujesz swoje zdrowie.

 

/cały artykuł TUTAJ/

 

 

Ile cukru zjadasz na śniadanie? Wspólnie z Magdą ze SkutecznieTV i jej gościem specjalnym bierzemy pod lupę typowe, poranne posiłki. Obiecujemy… nie słodzić!

 

 

ARCHIWALNE MATERIAŁY UDOSTĘPNIANE I PUBLIKOWANE NA STRONIE OD POCZĄTKU PANDEMII COVID-19

 

 

*Informujemy, iż strona NIGDY nie promowała - nie będzie tego robić teraz czy w przyszłości - odpłatnie, nieodpłatnie i na jakichkolwiek innych zasadach żadnych konkretnych firm, stron, podmiotów, osób czy usługodawców w celach komercyjnych lub zarobkowych.